‘Şeker fabrikasını santrale alet ettiler’

‘Şeker fabrikasını santrale alet ettiler’

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılacağını söyleyip bizi pancara yönelttiler. Çiftçiye üretim yaptırıp, yarı yolda bıraktılar. Bu konuyu gündeme getirmelerinin nedeni, santralin gazını almaktı. Aldılar da sağ olsunlar” dedi

20 Ocak 2022 - 11:16

 

Türkiye’nin en önemli ovalarından biri olan koruma altındaki Çarşamba Ovası’na Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili ilginç bir açıklama geldi. Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın 2019 yılında yeniden faaliyete geçeceğinin söylenmesinin nedeninin, alevlenen santral tartışmalarını gündemden düşürmek olduğunu söyledi.

‘ÇİFTÇİYİ YARI YOLDA BIRAKTILAR’

samsunokur.com’da yer alan habere göre; Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, “2019 yılında ‘Çarşamba Şeker Fabrikası açılacak’ diye medya kanallarında, toplantılarda açıklama yaparak boy boy afişler dağıtanlar maalesef çiftçiyi yarı yolda bırakmışlardır. Yarı yolda bıraktıkları yetmezmiş gibi, fabrikanın açılacağını ümit ederek pancar eken üreticinin de zarar etmesine sebep olmuşlardır. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’ın ‘Çiftçiye her türlü kolaylığı sağlayacağız, yeter ki ekin’ tarzındaki açıklamaları hava da kaldı, balon gibi söndü gitti. Üretim maliyetlerinin artmasına rağmen 2 yıl üst üste ekimi yapılan şeker pancarının hasat zamanında verdiği firelere ek olarak, 325 kilometre uzaklıktaki Kastamonu Şeker Fabrikası’na nakliyesi sırasında oldukça yüksek oranda kayıplar olmuş ve yine çiftçilerimiz mağdur olmuşlardır” diye konuştu.

‘SANTRALİN GAZINI ALMAK İÇİN’

Kendisinin de ‘Çarşamba Şeker Fabrikası açılacak’ dendiği için pancar üretimi yaptığını dile getiren Başkan Ergün, şöyle devam etti: “Ben de çok miktarda şeker pancarı ektim, mahsul elimizde kalmaz fakat bizi hayal kırıklığına uğrattılar. Fabrikanın açılacağını söyleyip bizi pancara yönelttiler. Yanlış oldu bence. Bu konuyu gündeme getirmelerinin nedeni, santralin gazını almaktı. Aldılar da sağ olsunlar. Santralin faaliyete geçmesi için ön saflarda yer alan sayın Fuat Köktaş’ın, şeker fabrikasının açılması içinde aynı çabayı bir an önce göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘FABRİKANIN ARAZİSİ NEDEN SATILDI?’

“Santralin bacasından duman çıkıyor ama şeker fabrikasının bacasından yok” diyen Başkan Ergün, “Eğer bu sene bu fabrikayı açmazlarsa, Samsun'da şeker pancarı ekecek üretici bulamazlar. Fabrikanın açılması hem Samsun için hem de Türkiye için iyi olacak. Şeker fabrikasında 500 kişi işe alınacak dendi ama alınmadı. Ya da biz hiçbir şey duymadık, hiçbir şeyden haberimiz yok. Hatta fabrikaya ait 52 dönümlük arazinin satıldığı haberlerini aldık. Yavaş yavaş fabrikayı da satmayı mı planlıyorlar? Bu satışı kim yaptı, kime satıldı? Biz bu sorularımızın cevabını bekliyoruz. Samsun'un kalkınması için daha fazla zaman kaybetmeden fabrikanın faaliyete geçmesi önemli. İnşallah üreticimizi hayal kırıklığına uğratmazlar” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN HABERİ VAR MI?’

Başkan Ferda Ergün, şöyle devam etti: “Ayrıca fabrikanın tadilatı için milyonlarca liralık alet-ekipman geldi, ancak hepsi depolarda atıl halde bekletiliyor. Bunların amacı devlete zarar vermek mi, çiftçiyi üretimden vazgeçirmek mi? Bu durumdan Cumhurbaşkanımızın haberi dahi olmayabilir, ön safta görüntü veren vekillerin bu durumu Cumhurbaşkanımıza arz etmeleri gerekmektedir. Yıl olmuş 2022 ve tekrar fabrikanın açılacağı söylemleri hava da uçuşuyor. Mazot, gübre, tohum, ilaç fiyatlarının tavan yaptığı günlerde bu söylemlerin sonuçlarını merakla bekliyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Szumski Samsunspor’da
Szumski Samsunspor’da
‘Tam kadro Bolu’ya gitmek istiyoruz’
‘Tam kadro Bolu’ya gitmek istiyoruz’