Sele karşı proje tasarladılar

Sele karşı proje tasarladılar

Samsun'da Deneyap Atölyesi'nde eğitim alan bir grup lise öğrenci, artan sel olaylarına karşı ‘Taşkın Kapısı’ projesini geliştirdi

08 Aralık 2021 - 10:10

Sanayi ve Teknoloji ile Gençlik ve Spor bakanlıkları, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen Deneyap Atölyeleri'nde öğrenciler, yerli teknolojiler üretmek için projeler hayata geçiriyor. İlkadım Gençlik Merkezi'nde eğitim alan ve kendilerine "Disaster" adını veren 11 lise öğrencisi, artan sel olaylarına karşı proje tasarladı. Proje kapsamında tasarlanan kapı, sensörler aracılığıyla suyun yükseldiğini belirleyince otomatik olarak kapanıyor. Öğrencilerden Orhan Yağız Türedi, Flood Gate (taşkın kapısı) adını verdikleri projeyle sel ve taşkınlarda can kayıplarını ve hasarı en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

ÜÇ HAFTADA HAZIRLANDI

Projeyi Karadeniz'de son yıllarda yaşanan sel ve taşkınları düşünerek hazırladıklarını anlatan Türedi, "Binalarımıza, bahçelerimize, askeri alanlara su girişini engelleyecek bir proje hazırladık. Projede sensörler aracılığıyla suyun yüksekliği artınca kapılar kapanacak. Selin yaşam alanına girmesi engellenecek. Yakın zamanda da çevre illerimizde büyük sel olayları yaşandı. 11 kişilik ekiple 3 haftada bu projeyi hazırladık" dedi. Projeyi daha da geliştirebileceklerini dile getiren Türedi, gelecek yıl Samsun'da düzenlenecek TEKNOFEST'e katılmayı istediklerini sözlerine ekledi.

 

AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayram Bektaş’la dirsek teması
Bayram Bektaş’la dirsek teması
Henüz kararını vermedi
Henüz kararını vermedi