Skolyoz hakkında bilinmesi gerekenler
Reklam
  • Reklam

Skolyoz hakkında bilinmesi gerekenler

Atasam Atakum Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Omurga Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mesut Kılıç, Skolyoz hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Skolyoz’un tanımı, tanısı, sebepleri, tedavi seçenekleri ve tedavisiyle ilgili doktor seçimine ilişikin soruları yanıtladı

20 Aralık 2019 - 11:03

İşte Op. Dr. Mesut Kılıç’ın Skolyoz hastalığı ile ilgili cevapları:

 

* Skolyoz nedir?

Omurganın sağa ya da sola doğru eğriliklerine skolyoz denir. Skolyoz, en sık olarak ergenlik yaştaki çocuklarda görülür.

 

* Skolyoz tanısı nasıl konulur?

Omurgaya ön veya arkadan bakıldığında düz değil de sağa ya da sola doğru kayma varsa skolyozdan şüphelenilir. Kesin tanı için röntgen filmi çekilir varsa eğriliğin açısı ölçülür ve 10 ˚den fazla ise skolyoz olarak tanı alır.

 

* Skolyozun sebepleri nelerdir?

 

İdiopatik tip (nedeni bilinmeyen) skolyozdur.  İdiopatik skolyozun sebepleri için değişik teoriler olsa da günümüzde genetik (Irsi) sebep üzerinde çalışmalar artmıştır.

 

* Çocuğumda skolyoz olup olmadığını anlayabilir miyim?

Aşağıda sıraladığımız bulgular ebeveynlerce fark edilirse uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bir omuz diğerinden daha yüksek ise, kürek kemiğinden biri daha çıkık ise, Gövde ve/veya göğüs kafesi bir tarafa kaymış ise, belde asimetri varsa… Bilinmelidir ki belirtilen bulguların olmaması skolyoz olmadığı anlamına gelmez. 

 

* Eğriliğin artma riski var mı?

Skolyozun ilerleyip ilerlemeyeceği bilmek her zamana kolay olmayabilir. Çok sayıda kriter gözden geçirilmelidir. En önemli faktörler eğriliğin boyutları ve iskelet uzamasının ne kadar daha devam edeceğidir. 

* Tedavi seçenekleri nelerdir?

Ameliyat ya da ameliyat dışı tedaviler vardır. Ameliyat dışı tedavilerde gözlem ve korse tedavisi uygulanır. Korsenin amacı eğriliğin büyümesini engellemek ve ameliyatın önüne geçmektir. Korse büyüme tamamlanıncaya kadar kullanılmalı fakat korse kullanımına rağmen eğrilik artabilir ve cerrahi gerekli olabilir.

 

* Cerrahinin amaçları nelerdir?

Skolyozun daha fazla ilerlemesini engellemek ve omurgayı olabilecek en güvenli şekilde düzeltmektir. Bu sayede yaşamın ilerleyen yılların da ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilir ki bu sorunlar aşağıda belirtilmiştir: akciğer hastalıkları (Nefes alma güçlüğü), kalp sorunları, kas zayıflığı, ağrı, belde kireçlenme.

 

* Skolyoz ameliyatı nasıl yapılıyor?

 

Omurgayı olabilecek en güvenli şekilde düzeltmek için implantlar ( çubuklar vidalar ) kullanılır. Bir çeşit ‘iç korse’ olarak da adlandırılabilir. Artık günümüzde sırt bölgesinde kesi yapılarak cerrahi gerçekleştirilmektedir.

 

* Cerrah nasıl seçilmeli?

 

Seçeceğiniz cerrahın çocuk ergen omurga deformitelerinin tedavisinde eğitim almış, uzmanlaşmış ve skolyoz cerrahisi daha önceden yapmış, başarılı deneyimleri olan ‘omurga cerrahı’ olması önerilir. 

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trafiğe 630 bin 811 aracın kaydı yapıldı
Trafiğe 630 bin 811 aracın kaydı yapıldı
Terme'de eğitime destek
Terme'de eğitime destek