Şoför esnafı daha fazla kazanacak
Reklam
  • Reklam

Şoför esnafı daha fazla kazanacak

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın'ın İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı görüşmeler neticesinde toplu taşıma araçları ayakta yolcu taşıma kapasitesini yüzde 50 ile sınırlanmasını sağlayarak, dolmuş ve minibüs esnafının daha fazla yolcu ile buluşmasını sağladı

04 Haziran 2020 - 10:47

Korona virüs salgını görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun kararı doğrultusunda şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıyan tüm araçların yüzde 50 kapasite ile çalıştıklarını hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Apaydın, "Salgın başladığı günlerde alınan karar ile toplu taşıma yapan esnafımız yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşımaya başladı. Yaklaşık 3 aya yakın bir zaman bu süreç bu şekilde devam ederken, esnafımız da maddi anlamda büyük zorluklar yaşadı. Bu durum 1 Haziran tarihine kadar devam etti. Bu süreç böyle devam ederken biz insanlarımıza olan saygımızdan dolayı zam talebimiz olmadı ama araçlarımız zararına çalışmak zorunda kaldık. Çalışan araçlarımız maliyetlerini karşılayamadığı halde yolcu taşıyarak hizmetin aksamamasını sağlandı" dedi.

YOLCU SAYISI ARTTI

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri ile federasyon olarak yapılan görüşmeler sonucu araçlarda sosyal mesafe kuralına 1 Haziran tarihi itibariyle son vererek, şehir içerisinde toplu taşıma yapan özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve raylı sistem ile metrodaki ayaktaki yolcu sayısını yüzde 50'e düşürüldüğünü vurgulayan Apaydın, “Eskiden halk otobüslerinde 15 oturma yeri varsa 30 yolcu da ayakta taşıma olanağı sunuluyor ve 45 yolcu ile halk otobüsleri çalışabiliyordu. Artık 15 oturan yolcu taşıyan otobüsler 15 yolcu da ayakta taşıyabilecek. Yani ayakta yolcu kapasitesi yüzde 50 oranında düşürülmüş durumda. Bu sayede dolmuş ve minibüs esnafımızın daha fazla yolcu ile buluşma olanağı sağlanmış oldu” şeklinde konuştu.

MASKE ZORUNLU

Korona virüs salgınının halen geçmediğini ve toplu taşıma araçlarında her türlü tedbirlerin devam ettiğini dile getiren Başkan Apaydın, “Toplu taşıma yapan şoför esnafımız korona virüs salgını konusunda bilgilendirilerek gerekli önlemlerin alınması konusunda oda olarak tüm çalışmalarımızı yaptık. Samsun’da oluşturduğumuz dezenfekte ekibimizle salgın sona erene kadar tüm araçlar sürekli dezenfekte edilecektir. Ayrıca araçlara kesinlikle maskesiz binilmeyecektir” diye kaydetti.

Kaynak: samsunetikhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’