• Reklam
TANZİM DÖNER!

TANZİM DÖNER!

Samsun’da yeni açılan bir işyerinde porsiyonu 8 TL’ye satılan et döner, uzun kuyruklar oluşturuyor. İstanbul ve Ankara’da tanzim noktalarında oluşan sebze-meyve kuyruğu gibi Samsun’da da vatandaş döner kuyruğuna giriyor

19 Şubat 2019 - 10:06

Samsun’un en işlek caddelerinden biri olan Çiftlik Caddesi’ne yeni açılan bir döner dükkanı herkesin dikkatini çekiyor. 100 gram et döneri 8 TL’ye satan söz konusu işletmeye vatandaşlar adeta akın ediyor. Uzun kuyrukların oluştuğu dönercide yapılan ‘hızlı’ satış da işletmenin döner etinde yaptığı ‘fire’yi azaltıyor. Vatandaş ucuz et dönerin keyfini yaşarken, aynı işi yapan ama porsiyonu 20 TL’den satan diğer esnaflar ise isyanda. İstiklal Caddesi esnafı, 100 gramlık et dönerin porsiyon döneri 20 TL’ye sattıklarını ancak karşılarında ‘bedava’ denilecek fiyatlardan satış yapıldığını söyledi. Esnaf, haksız rekabet yapıldığından şikayet ederek, yetkililerin satışa ‘dur’ demesini istedi.

TABİP ODASI: SONUÇLARI AÇIKLAMALI

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan ise, vatandaşın kafasındaki soruların giderilmesi noktasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne denetim yapılması ve sonuçlarının açıklanması yönünde çağrısı yaptı. Dr. Murat Erkan, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün bu tür yerlerden numune alınarak içeriğine bakması lazım. Tüketici, et bekliyoruz ancak ucuz olunca içerisinden başka bir şey çıkabiliyor. Yetkililer, satışa sunulan dönerde sakatat, kelle eti veya diğer organlar olup olmadığının tespitini ve kontrollerin yapması gerekiyor.  Bilemiyoruz belki de yapmışlardır ancak vatandaş bu soruya yanıt bekliyor. Esnaf açısından da bakacak olursak, sağlıklı bir rekabet yapılacaksa rekabete uygun şartlarda yapılmalıdır. Bu tür satışlarda gıdanın et ve yağ oranına bakılması gerekiyor. Burada ‘döner’ ve ‘et’ diyerek başka bir ürün satılıyorsa, olması gereken özellikler satışa sunulan gıda içerisinde yer almıyorsa bu rekabete uymaz. Dolayısıyla da işletme, insanları ve toplumu da yanıltmış olur. Kesinlikle ‘Böyledir’ demiyoruz ancak bu tür işletmeler kontrol altında olmalıdırlar. Yapılması gereken şey; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, et döner ise içerik ürünün mahiyetinin tespitinin düzenli aralıklarla yapması ve bu konuda kamuoyunu aydınlatması gerekmektedir” diye konuştu.

 

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ALİ KEMAL TERZİ
    3 ay önce
    Boşuna çırpınmayın yırtınmayın çiftlikteki dönerciler. Ya bu adam gibi helalinden 100 gr et döner sandviçi 8 TL dan satarsınız, yada 50 gr döneri 10 TL ya satmak için bön bön bakarsınız. Bu dönerci her türlü Tarım Gıda denetiminden geçer de , esas siz geçebilirmisiniz onu düşünün. Bende gittim yedim, biraz beklemeye değer içi et dolu döner yemek için. Lezzetli de. Adamların terazisi büyük ekranda gözünün önünde. Kaç gr et koyuluyor görüyorsun. Sizde göstermelik bi terazi, gerisi göz kararı. Bu mantıkla moto kurye ile 2 TL fazla ile servise de başlarlarsa, çiftlikdeki tek dönerci olarak kalır, diğerleri fiyatını onlarla eşitlemezse.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Kulüpten de yönetimden de memnunum’
‘Kulüpten de yönetimden de memnunum’
Hala netlik kazanmadı
Hala netlik kazanmadı