Tarihi Rum kilisesi turizme kazandırılacak
Reklam
  • Reklam

Tarihi Rum kilisesi turizme kazandırılacak

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan Lozan Mübadele Anlaşması gereği göç eden Rumlar’dan kalma tek katlı kilisenin önümüzdeki yıllarda restore edileceği bildirildi

20 Temmuz 2018 - 11:33

Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan, Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30 Haziran 2000 tarihte aldığı 3889 sayılı kararıyla Dinsel ve Kültürel Yapılar kategorisinde koruma altına alınan, Tekkeköy ilçesi Altınkaya Mahallesi’nde yol kenarında bulunan tarihi Rum kilisesi, turizme kazandırılmak amacıyla önümüzdeki süreçte restore edilecek.

AYDIN: İBADETE AÇILMAYACAK AMA…

Tekkeköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Şeref Aydın, “Tarihi kilise Altınkaya Mahallemizde yer almaktadır. Restorasyon kapsamında tescilli yapılarımızdan biridir. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nün denetiminde ve kontrolünde Tekkeköy Belediyemiz tarafından, önümüzdeki yıllarda restore edilecektir. Kilise restore edildiğinde ibadete açılmayacak öyle bir yetkimiz yok, ancak turizme kazandırmak için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yaptı.

KİLİSE HAKKINDA:

Tekkeköy ilçesi, Asarağaç Köyünün eski adı ‘Kelkaya', yeni adı ‘Altınkaya' olan mahallesinin yol kenarında bulunmakta olup, Asarağaç Tepesi’nin eteğinde Çarşamba Ovası’na hakim bir tepede yer almaktadır. 30 Ocak 1923 tarihinde Lozan-İsviçre’de imzalanan Lozan Mübadele Anlaşması gereği göç eden Rumlardan kalma tek katlı bir kilisedir. Kilisenin duvarları moloz taştandır. Apsis (kiliselerde koronun arkasında bulunan, bir yerde Camilerin Mihrabı niteliğinde, yarım daire veya yarım çokgen şeklinde, çoğu tonozla örtülü bölüm), pencere, kapı ve duvarların birleştiği köşeler ile üst kenar düzgün kesme taştan inşa edilmiştir. Kiliseye giriş kapısının bulunduğu güney cephenin üst kısmı üçgen şeklindedir. Kapının üstünde küçük bir pencere mevcuttur. Batı cephesinde iki büyük bir küçük pencere mevcuttur. Doğu cephede kenarları üç tane silmeyle çevrili, üstü kemerli bir kapı ve iki büyük bir küçük pencere vardır. Kuzey cephede her iki yan nişte (duvar içindeki oyukta) birer küçük pencere mevcut ortada yer alan apsisin duvarlarında bazı taşların söküldüğü görülmektedir. Kilisenin iç kısmı üç nefden (desteklerle ayrılmış koridor biçimli bölümler. Camilerdeki adı sahın’dır.) oluşmaktadır. Orta nef diğerlerine göre daha geniştir. Orta nefin üzeri üç ayrı kubbeyle, yan nefler ise tonozla (koridorların, uzun ince mekanların üzerinin örtülmesinde kullanılan bir çatı biçmi, içi boş bir silindirin üst yarısı.) örtülüdür. Tonozların taşıma prensibi kubbe'ye benzer. Farkı yükün her bir yana değil de sadece sağa ve sola (iki duvar üzerine) aktarılmasıdır. Tepesine yük binen tonoz açılmak ve genişlemek isteyecektir. Bu genellikle iki duvar arasına çelik bir gergi elemanı koyarak çözülmüş. Ortadaki kubbe başlıklı dört sütuna, diğer iki kubbe ise duvardaki payelere oturmaktadır.  Kubbeler yer yer yıkılmış. Üç boğumdan oluşan Kilisenin apsisi dışa taşkındır. 

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıra Erhan Kartal’da
Sıra Erhan Kartal’da
İyi haber
İyi haber