Tatmin edici açıklama yapın
Reklam
  • Reklam

Tatmin edici açıklama yapın

Samsun'un Çarşamba Ovası'na kurulacak olan biyokütle enerji santraline tepki gösteren SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, "Bu konuda Samsun ahalisi haklı olarak son derece tedirgin iken yetkililerden tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır" dedi

25 Eylül 2019 - 11:44

 

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Samsun'un Çarşamba Ovası'na kurulacak olan biyokütle enerji santraline tepki gösterdi. Firma yetkililerine seslenen Gümüş, yetkililerden bazı konularda açıklama yapmalarını istedi. SAMKON olarak Samsun'un önemli problemleriyle ilgilendiklerini kaydeden Gümüş, "SAMKON gurbetteki Samsunluların siyasetten içtimai hayata kadar hayatın her alanında etkili ve güçlü olabilmesi için faaliyette bulunan bir lobi kuruluşudur. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafındaki Samsun hemşehri gruplarını örgütlerken doğduğumuz topraklara olan vefa borcumuz gereği ihtiyaç halinde Samsun’un önemli problemleriyle de ilgilenmekteyiz. Bir süredir; Kuzey İç Anadolu ile bütün Karadeniz'i besleyen ve milyonlarca yılda oluşan alüvyon ova niteliği taşıyan Çarşamba Ovası'na kurulacak santral Samsun gündemini meşgul etmektedir. Bu konuda Samsun ahalisi haklı olarak son derece tedirgin iken yetkililerden tatmin edici bir açıklama yapılamamıştır. Ortalıkta bir yığın bilgi kirliliği dolaşmakta ve bu işin akıbetinin hayır mı yoksa şer mi olduğu bilinmemektedir" diye konuştu.

 

SANTRAL İLE İLGİLİ RAPOR HAZIRLANACAK

Yetkililerden bazı istekleri olduklarını kaydeden Gümüş, "Bu süreçte bu yatırımın nev-i cinsinin ve yatırımcı firmanın bilinmesi için yetkililerden isteğimiz, yapılan bu ihalenin şartnamesinin kamuoyu ile paylaşılması, bu ihaleyi alan firma bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması, bu yatırım için neden Çarşamba ovası tercih edildi? Kamuoyu ile paylaşılması konfederasyonumuz yetkili organları Samsun için hayati önem arzeden bu konu ile ilgili İstanbul üniversitelerindeki bilim çevrelerinden destek alarak bahsi geçen termik santralin kurulmasının faydaları ve zararları ile ilgili bir rapor hazırlayacak ve siz kıymetli Samsun kamuoyu ile paylaşacaktır. Rapor sonucunda menfi bir karar çıkması halinde bir STK ve lobi yapılanması olarak  hiçbir partinin yan kuruluşu olmadan, Samsun’un menfaatlerinin yanında çekinmeden durarak gereken her adımı atacağımızı ve çalınmadık kapı bırakmayacağımızı Samsun kamuoyuna ilanen duyururuz” dedi. HABER MERKEZİ  

 

 

 

 

Santrale gerek var mı?

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, “Çarşamba Ovası tekrar gündeme geldi. Gönül isterdi ki ürettiği ürünlerle veya yetiştirdiği hayvanlarla gündem olsaydı. Çünkü Türkiye'nin önemli ovalarından biri olan Çarşamba Ovası’nın, tamamen tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu herkesçe biliniyor. Çarşamba Ovası’nı, ne tarımı ne de hayvancılığı gündem yaptı maalesef. Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Tic. A.Ş. isimli firma tarafından, Eğercili Mahallesi’nde (eskiden kömür deposu olarak kullanılan alanda) yapılacak olan biyokütle enerji santrali, Samsun'umuzun gündemini haklı olarak yoğun bir şekilde meşgul ediyor. İlgili firma bir açıklama yaparak; biyokütle enerjinin nasıl temin edildiğini, ne anlama geldiğini, ekonomiye ve tarıma neler kazandırdığını, çevreyi nasıl koruduğunu ve istihdama katkısından bahsetti. Yapılan açıklama kamu vicdanında olumlu karşılandı mı? Maalesef istedikleri karşılığı bulamadılar. 27 MW'e/ 96.12 MWt (yıllık yaklaşık 236.520.000 kWh) elektrik üretimi yapacak, yaklaşık 180 Milyon liraya mal olacak, biyokütle olarak bitkisel ve hayvansal kaynaklar, kanalizasyon ve dip çamurları, kağıt ve gıda sanayi atıkları, endüstriyel ve evsel atık sular, belediye ve büyük sanayi tesisleri atıkları kullanılacak olan santrali kuracak firma yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ raporunu veren yetkililerinden, sadece şu ana başlıklar altında bazı bilgiler almak isterim:
-Günde 630 ton hammadde yakılacak olan santralde, yakma sonucunda oluşacak günlük 38 ton kül atığının, proje sahasında geçici olarak depolanmasından sonra akıbeti ne olacak?
-Tesisin bacasından havaya salınacak olan günlük 14,4 kg PM emisyon miktarının (külün) çevreye ve insan sağlığına zararları nelerdir?
-Tesisin işletme faaliyetleri kapsamında kullanılacak araçlarda günde harcanacak olan yaklaşık 2.000 litre mazotun çevreye ve insan sağlığına zararı var mıdır?
-Tesisin işletilmesi esnasında Abdal Deresinden çekilecek günde yaklaşık 1500 ton su, kimyasal ve ısıl işlemlerden geçtikten sonra nereye drenaj edilecek?
-Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği’nin raporlarında belirtilen biyokütle enerji santrallerinin yol açabileceği önemli halk sağlığı sorunlarından yeterince bilgi sahibi oldunuz mu?
-Tayland’da biyokütle santrallerinin yakınında yaşayanlarda meydana gelen sağlık sorunlarının ne kadarını biliyorsunuz?
-Verimli tarım topraklarının bulunduğu bir yere bu santralin kurulmasına gerek var mı?

 

SANTRALE KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN Mİ ADAY GÖSTERİLMEDİ?

 

Bir bilgi de AK Parti yetkililerinden almak isterim:
-Santralin Terme'de kurulmaması için büyük uğraşlar veren, oluşturulan platformun içinde yer alan ve bu mücadeleyi kazanan dönemin Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti tarafından tekrar aday gösterilmemesinin nedeni bu santralin kurulmasına karşı vermiş olduğu mücadele olabilir mi?” dedi.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAL’İMİZ TEMİZ
HAL’İMİZ TEMİZ
Reflü hastalığı kanser nedeni
Reflü hastalığı kanser nedeni