Tedbirler acilen hayata geçirilmeli
Reklam
  • Reklam

Tedbirler acilen hayata geçirilmeli

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Samsun’da her geçen gün karantinadaki sınıf sayılarının arttığını belirterek, “Tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması hayati önemdedir. Bunu sağlamak için tedbirler acilen hayata geçirilmelidir” dedi

02 Ekim 2021 - 10:02

6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitimde artan sorunlar çözülemediği gibi pandeminin Samsun'da ve okullarda hızla yayılmaya başlaması, karantinadaki sınıf sayılarının her geçen gün artmasına neden oluyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, “Samsun'da kovid-19 vaka hızı 6 haftadır düzenli olarak artmış, bu hafta itibarıyla Samsun'da binde 271,22 seviyesine ulaşarak kırmızı listeye giren iller arasına katılmıştır. Okullarımızda ise karantinalı sınıf sayısı her geçen gün artmaktadır. Tam zamanlı yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim-öğretim ortamlarının eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. Tüm tedbirlerin alınması onların eğitim ortamlarındaki psikolojik ve duygusal yeterlilikleri için önemlidir. Ancak bu hafta sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre,  Türkiye çapında okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 522, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305, temaslı ve pozitif personel sayısı 15 olmuştur. Kapanan sınıf sayısı 1736’dir” diye konuştu.

9 MADDELİK TEDBİR ÖNERİLERİ

“Tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması hayati önemdedir. Bunu sağlamak için tedbirler acilen hayata geçirilmelidir” diyen Topaloğlu, şu maddeleri sıraladı:

1-Eğitim alanına bir an önce ek derslikler kazandırılmalıdır. Bunun için atıl durumdaki kamu binalarından ve kapanan özel okul binalarından yararlanılmalıdır. Dersliğe dönüştürülebilecek büyüklükteki okul yöneticisi odaları sınıf olarak kullanılmalıdır. Kapalı köy okulları hızla tadilattan geçirilerek açılmalıdır. Taşımalı eğitimdeki okullar, diğer okullardaki derslik ihtiyacını giderecek şekilde kullanılmalıdır.

2-İllerimizde çok sayıda okul “depreme dayanıklılığı güçlendirme çalışmaları” adı altında kapatılmış ve binlerce öğrenci başka okullara kaydırılmıştır. Güçlendirme çalışmaları bir an önce tamamlanmalı ve bu okullar açılmalıdır.

3-Okullardaki hijyen ortamı için bir an önce ihtiyaç olan sayı belirlenerek kadrolu yardımcı hizmet personeli ataması yapılmalıdır. İŞKUR üzerinden yapılan geçici görevlendirmelere son verilmelidir.

4-Ücretli öğretmen görevlendirmelerine son verilmeli ve ihtiyaç kadar öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır.

5-Kış aylarına girmeden, pencereler sağlıklı havalandırma ihtiyacına göre yenilenmelidir.

6-Ders süreleri azaltılmalı, öncelikle 30 dakikaya düşürülmelidir. Teneffüs saatleri aşırı yoğunluk olmayacak şekilde planlanmalıdır.

7-Okul öncesi için de ders süreleri düşürülmeli, öğretmenlere teneffüs hakkı tanınacak şekilde düzenlemelere gidilmelidir.

8-Halk eğitim merkezlerinde kursiyer yaş düzeylerinden dolayı bulaş riskinin daha yüksek olacağı düşünülmeli, mesafe kuralına uygun derslikler ayarlanmalıdır. Ders süreleri ve aralar benzer şekilde düzenlenmelidir.

9-MEB, bu tedbirlerin hayata geçirilebilmesi için ek ödenekleri ivedilikle sağlamalıdır. Yeni merkezi bütçede eğitime ayrılan payın, sıralanan tüm tedbirlere rahatlıkla yetecek bir düzeye çıkarılması sağlanmalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kedi Evi projesi İlkadım’da hayat buldu
Kedi Evi projesi İlkadım’da hayat buldu
Asla özelleştirilmeli
Asla özelleştirilmeli