• Reklam
Tüketiciler en çok cep telefonlarından şikayetçi

Tüketiciler en çok cep telefonlarından şikayetçi

Samsun'da 2018 yılı içerisinde Tüketici Hakem Heyetlerine ayıplı mallarla ilgili 10 bine yakın başvuru yapıldı. Başvuruların büyük bir çoğunluğu cep telefonları ve diğer elektronik ürünlere ilişkin yapıldı

21 Mart 2019 - 09:52

Samsun'da 2018 yılında 10 bine yakın vatandaş satın aldıkları malların bozuk ya da kusurlu olduğunu belirterek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak, aldıkları malların değiştirilmesini ya da paralarının geri iade edilmesi için şikayette bulundu. Başvuruların yarıdan fazlasında hakem heyetleri, tüketiciyi haklı buldu.

VALİ KAYMAK’I ZİYARET ETTİLER

15-21 Mart 2019 tarihleri arasında Tüketiciyi Koruma Haftası başladı. Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, İlkadım, Canik ve Atakum İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanları ile raportörlerinden oluşan heyet, Vali Osman Kaymak'ı ziyaret ederek, çiçek takdim etti.

HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURU YAĞDI

Bu arada Samsun'da 2018 yılı içerisinde Tüketici Hakem Heyeti'ne 9 bin 726 başvuru yapıldığı belirlendi. Aldıkları malların kusurlu ya da arızalı olduğunu belirterek, şikayette bulundu. Hakem heyetleri bu başvurulardan 7 bin 50’si hakkında tüketici lehine, 2 bin 676’sı hakkında ise tüketici aleyhine karar aldı.

CEP TELEFONU ŞİKAYETLERİ İLK SIRADA

Tüketici heyetlerine yapılan başvuruların ağırlıklı olarak cep telefonları ve elektronik eşyalarla ilgili olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlar satın aldıkları cep telefonlarının bozuk ya da sorunlu olduğunu belirterek, değiştirilmesi talebinde bulundu. Cep telefonlarından sonra Samsun'da en fazla şikayet edilen ürünlerin, ayakkabı ve tekstil ürünleri olduğu öğrenildi.  Samsun'da tüketici hakem heyetlerine en fazla başvuru ise İlkadım ilçesinde yapıldı.

TÜKETİCİLER BİLİNÇLİ OLMALI

Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, tüketici bilincinin oluşturulmasına yönelik eğitim seminerlerine 2019 yılında da devam edeceklerini belirterek, "Müdürlük olarak vatandaşlarımızın bilinçli tüketiciler olarak haklarını bilmelerine büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda kurumlardan gelecek başvurulara bağlı olarak seminerlerimizi bu yıl da sürdüreceğiz" dedi.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlyas büyülüyor
İlyas büyülüyor
Guido ikinci kez baba oldu
Guido ikinci kez baba oldu