‘Türk futboluna güneş gibi doğacağız’
Reklam

‘Türk futboluna güneş gibi doğacağız’

Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, uzun vadedeki hedefinde Samsunspor’u Süper Ligin 6’ncı şampiyonu yapmak olduğunu söyledi. Sağlam, “Spor adına kaybolmaya yüz tutmuş birçok değeri de almış, sahiplenmiş ve bunu uygulayarak Türk futboluna bir güneş gibi Samsunspor’u çıkarmak ve sunmak istiyoruz” dedi

29 Kasım 2019 - 10:32

‘KENDİ ŞEHRİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ’
Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Nuri Asan Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi. İki hafta önce Hekimoğlu Trabzon maçı önceci takımla ilk defa bir araya geldiğini belirten Ertuğrul Sağlam, “Çok samimi bir şekilde kendi adıma ve biz Samsun’u kendi şehrimiz olarak görüyoruz. Her ne kadar aslımız Gümüşhaneli, kendimiz Zonguldak Ereğlili olsak da ben yolda yürürken insanlar bana ‘hocam Samsun’un neresindensiniz’ diye sorduklarında ‘içindenim’ diyebiliyorum. Dolayısıyla burayı, bu şehri kendi şehrimiz olarak biliyoruz ki, bir kere daha size Samsun’un ve Samsunspor’un ne kadar önemli olduğunu ufak bir şekilde anlatmak istiyorum” dedi.

‘BİRÇOK KEYFİ BURADA YAŞADIM’
Antrenörlük hayatında hep Süper Lig’de çalıştığını belirten Sağlam, “1989 yılında Gaziantepspor’dan geldim. Samsunspor’un kazadan sonraki ilk transferiydim. Daha sonra beş sene futbolculuk döneminde her sene üstüne koyarak, futbol olarak değer kazanarak iki defa Süper Lig’den düşüp, iki defa ikinci ligde şampiyonluk yaşayarak, son senemizde de Samsunspor tarihine geçecek bir sezondan sonra yine tarihi bir transferle Samsun’dan ve Samsunspor’dan ayrıldım. Bu dönem içerisinde ben ilk Süper Lig deneyimimi, Süper Lig’deki ilk gollerimi burada attım. Ümit Milli takım ve A Milli Takım formasını Samsunspor forması giyerken giyme şansı buldum. Futbol hayatında o yükselişi yaşarken birçok keyfi burada yaşadım” diye konuştu.

‘OĞLUM FANATİK SAMSUNSPORLU’

Sağlam, “Ailemizin içerisinde de Samsunsporluluk bilinci ve gerçeği oluşmuş oldu. Oğlum tam bir Samsunsporlu. Sonuç itibariyle bugün tekrar Samsunspor arması altında biz hayatımızı devam ettiriyoruz. Artık futbola ait geleceğimi de burada görerek, bundan sonraki hayatımı da geçirmeyi ve bitirmeyi düşünüyorum. Bunu söylerken burada hem ikinci ligde geçirmeyi de düşünmüyorum. Bir tarafında bu işin duygusallık varken, bir tarafında da gerçek anlamda profesyonellik var. Ben yaklaşık 13-14 yıllık antrenörlük hayatımda hep Süper Lig’de çalıştım. Birinci lig bile görmedim” diye konuştu.

‘SAMSUN EN UFAK BİR ŞEY YİTİRMEMİŞ’
Uzun vadede Samsunspor’u Süper Lig’de 6’ncı şampiyon yapmak istediğini ifade eden Ertuğrul Sağlam, “Benim buraya gelişim birçok insan için sürpriz oldu ama bence ülke futboluna da düşünce devrimi, bakış açısı olarak da geçebilir. Artık bundan sonraki süreçte başka antrenörler de futbol adına değerlere sahip, düzgün bir kulüp yapılanması, kulüp içi düzgün bir organizasyon, ekonomik olarak desteklenmek, kurumsal olarak bu yapının takımın performansına olumlu etki etmesi, futbolcu anlamında değerlendirdiğiniz zaman yaşanabilecek ve futbol oynanabilecek çok güzel bir şehir, güzel ve donanımlı bir tesis, modern bir stat, şehirde futbola ait sevginin ve taraftarlık bilincinin oluşması, maçlara baktığımız zaman taraftarların takımının ikinci ligde oynamasına rağmen 10-15 bin bazı maçlarda daha kalabalık seyirci ile oynanması, dışarıdaki algıya baktığımız zaman her zamanki gibi Samsunspor aşağı lige inse bile büyüklüğünden futbol kamuoyundaki olumlu algısından en ufak bir şey yitirmemiş olmasıdır” şeklinde konuştu.

‘BEKLENTİ VAR’

Sağlam açıklamasını şöyle tamamladı: “Bizim amacımız önce birinci lige çıkıp daha sonra Samsunspor’u layık olduğu Süper Lig’e taşıyıp, ondan sonra kulüp içi organizasyonla beraber şehir desteğini de tam olarak arkamıza alarak çirkinleşmiş, batığa saplanmış, farklı menfaat ilişkilerinin futbolun yönetici kademelerinde çok çirkin bir şekilde çıktığı, futbol kalitesinin iyice düştüğü, saha içinde ve saha dışında spor adına davranışların iyice yozlaştığı bir futbol ortamında Samsunspor’un böyle aşağıdan çok sağlam temeller üzerine kurularak Türk futboluna bir güneş gibi çıkabileceği beklentisi bende var. Samsunspor’u Süper Lig’e taşırken, bu gerçeklerle az önce saydığım futbol adına çirkinliklerinden arındırarak herkesin saygı duyacağı, futbol adına değerleri ön plana çıkaran, bugün spor adına kaybolmaya yüz tutmuş birçok değeri de almış, sahiplenmiş ve bunu uygulayarak Türk futboluna bir güneş gibi Samsunspor’u çıkarmak ve sunmak istiyoruz.”

Mustafa ATASEVEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarlaları kadınlar orakla biçiyor
Tarlaları kadınlar orakla biçiyor
555 kilometrelik yolu tamamladık
555 kilometrelik yolu tamamladık