Üreticiye ’üretme’ diyorlar
Reklam
  • Reklam

Üreticiye 'üretme' diyorlar

Bafra’da çeltik üreticileriyle bir araya gelen Hancıoğlu, "Çeltik için açıklanan müdahale alım fiyatı, üreticimize 'üretme' demektir” dedi

23 Eylül 2019 - 15:22 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 - 16:08

 

 

 

Son bir yıllık süreçte girdi maliyetlerinde yüzde 60 ila yüzde 100 oranında artış yaşanan çeltikte, beklentilerin çok altında bir müdahale alım fiyatı açıklanmasına tepki gösteren Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu "Açıklanan bu fiyatlar, üreticimize 'üretme' demektir. Çeltik üreticimizin emeklerinin gasp edilmesi karşısında sessiz kalmayacağız" dedi.

 

 

SİZLERE MİNNETTARIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bafra'da çeltik tarlalarında incelemelerde bulundu, üreticilerin sorunlarını dinledi ve yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulundu. Çeltik üreticilerini, emekleri ve özverileri için kutlayan Hancıoğlu, "bütün bu emekleriniz sonucunda yüksek verim elde ederek, ülkemiz ve Samsun'umuz için önemli bir katma değer oluşturdunuz, sizlere minnettarız" dedi. 

 

EMEKLER HEBA EDİLİYOR

Hasat dönemi bu kadar bereketli geçmişken, oluşan piyasa fiyatlarının ve devlet tarafından uygulanan müdahale politikasının, üreticilerimizi zor durumda bıraktığını ifade eden Hancıoğlu şu değerlendirmeleri yaptı: "Elimizdeki verilere göre özellikle bu yıl Nisan ayından bu yana yaklaşık olarak gübre fiyatlarında yüzde 60, elektrikte yüzde 70, zirai ilaçlarda ise yüzde 100’ü aşan artışlar yaşandı. Bu temel girdi kalemlerindeki olağanüstü yükseliş hasada gölge düşürse de, üreticimiz asla yılmadı ve özveriyle çeltiğini ekti. Fakat şimdi belirlenen müdahale politikasıyla, çiftçimizin bütün emekleri heba ediliyor."

 

ÇİFTÇİMİZ NEFES ALAMAZ HALDE

Şu anda 3,5 ila 4 lira arasında olması gereken piyasa fiyatının 2,5 ila 3 lira bandına oturtulmasının, üreticiye haksızlık olduğunu kaydeden Hancıoğlu "Açıklanan bu fiyatlar, üreticimize 'üretme' demektir. Çeltik üreticimizin emeklerinin gasp edilmesi karşısında sessiz kalmayacağız" dedi. Üreticilerimizin, böyle bir müdahale politikası ve alım fiyatı karşısında ne sırtındaki borç yükünü hafifleteceğini ne de gelecek üretim sezonuna umutla bakabileceğini söyleyen Hancıoğlu değerlendirmelerini şöyle sonlandırdı: "Şu anda birçok üreticimizin tarlası ipotekli, bankalar haciz kuyruğunda, tüccar alacaklarının peşine düşmüş, çiftçimiz artık nefes alamaz halde. Bu durum daha fazla sürdürülemez. Bu nedenle tarımın her alanında olduğu gibi çeltik üretiminde de köklü bir politika değişikliği gerekiyor. Üretime öncelik veren, üreticimizi ezdirmeyen ve halkımızın sırtına da ekonomik açıdan yük oluşturmayacak ürün piyasa koşullarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek artık zorunluluk haline gelmiştir."

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAMDOB’tan açık hava konseri 
SAMDOB’tan açık hava konseri 
Huzurlu tatilin adresi Samsun Karavan Parkı
Huzurlu tatilin adresi Samsun Karavan Parkı