USTA’DAN KUŞ CENNETİ TEPKİSİ

USTA'DAN KUŞ CENNETİ TEPKİSİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, sosyal medya hesapları üzerinden, Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangına tepki gösterdi. Usta, bölgenin imara açılma riskinin olduğunu vurguladı

19 Eylül 2020 - 11:06

“Samsun’da bulunan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası (Kuş Cenneti) önceki gün yandı” diyen Usta, “Yaklaşık 2 bin dönüm arazi kül olurken, binlerce canlı telef oldu. Yanan bölümün bir yanı deniz, bir yanı dere... İmara açılma riski var. Nasıl mı?” diye ekledi.

UMARIM BU SEFER YANILIRIZ!
Usta, “Biraz geriye gidelim, 21.04.2020-31106 sayılı Resmi Gazete'yle deltada statü değişikliği yapıldı. ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak bir alan ayırıldı, bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bırakıldı. Peki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yaptı? Bakanlık bir bölgeyi ‘Kontrollü kullanım alanı’ olarak belirledi. Yani burada imarın önü açıldı. Bu ‘tesadüf’ akılda soru işaretleri bırakıyor. Bizler buradan bir rant elde edileceği ve doğal alanın daha çok tahrip edileceğinden endişeleniyoruz. Umarım bu sefer yanılırız” dedi.

ACİLEN AYDINLATILMASI GEREKİYOR
Konu hakkında başlatılan tahkikatları takip ettiğini ve etmeye devam edeceğini vurgulayan Usta, tahkikatların acilen tamamlanması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine dikkat çekti.


Resul BEŞİKÇİ
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2020 KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI !
2020 KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI !
Fiyat oyunu!
Fiyat oyunu!