VATANDAŞA İNDİRİM YOK

VATANDAŞA İNDİRİM YOK

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, EÜAŞ Toptan Satış Fiyatlarını öne sürerek, vatandaşa sadece 'zam yapılmadı' müjdesini vermekle yetiniyor" dedi

02 Nisan 2020 - 10:08

EÜAŞ tarafından 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla uygulanacak aktif elektrik enerji toptan satış bedeli, dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda kilovatsaat başına 22,8311 kuruş olarak belirlendi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, yaptığı açıklamada, "1 Ekim 2019 tarihinde yapılan zamlı tarifelerde oluşan maliyet artışlarını ve bu artışlarda en önemli etken olarak gördüğü EÜAŞ Toptan Satış Fiyatlarını öne süren EPDK, 1 Nisan 2020 tarihli tarifeler için EÜAŞ Toptan Satış Fiyatlarında yaptığı indirimde vatandaşa sadece 'Zam Yapılmadı' müjdesini vermekle yetiniyor. Korona virüsü salgınının ülkemizin ve halkımızın sağlığını tehdit ettiği, sosyal tahribatın her geçen gün arttığı bu süreçte evlere kapanan halkımız için elektrik, su, doğalgaz ve iletişim ihtiyaçları her zamankinden daha yaşamsal bir boyut kazanmıştır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yılın ikinci çeyrek elektrik piyasası tarifelerinde fiyat artışı yapılmadığını sanki bir lütufmuş gibi açıklamıştır" şeklinde konuştu.

'VATANDAŞA ZIRNIK YOK'
"EÜAŞ in 2018 yılı satış miktarı baz alındığında, EPDK’nın yaptığı 4,74 kr/kWh indirim ile dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine yıllık olarak 4,88 Milyar Tl kaynak aktarımı yapacağı görülmektedir" diyen Tarık Tarhan; "Kısacası kamu adına görev yapan EPDK, korona virüs salgın günlerinde dar gelirli halkın elektrik faturasına indirim olarak yansıtabileceği 4,88 Milyar Tl’yi şirketlere ilave bir kaynak olarak olarak kullanmayı tercih etmiştir. Oysaki içinde geçtiğimiz zor dönemde dağıtım şirketlerine aktarılan bu payın faturalarda indirim olarak vatandaşa yansıtılması sosyal devlet olmanın gereğidir. Hatırlatmak isteriz ki aynı EPDK; 2019 yılı dördüncü çeyrek tarifelerini belirlerken, maliyet bileşenlerindeki artışları ve bu artışlarda en önemli etken olarak EÜAŞ toptan fiyatlarını bahane göstererek elektrik tariflerine yüzde 14,9'luk zam yapmakta sakınca görmemişti" ifadelerini kullandı.

'ELEKTRİKTE KAMULAŞTIRMA YAPILMALI'

Tarık Tarhan, şöyle devam etti: "Bütün yönetsel kararların tek elde toplandığı bir rejimde, maliyet artışını doğrudan halka ödeten AKP yönetimi, dışsal etkenlerle maliyetler düştüğünde oluşan kamu paylarını özel şirketlere aktarmayı alışkanlık haline getirmiştir. Elektrik vazgeçilmez bir insan hakkıdır ve ekonominin ana girdisidir. Sadece şirketlerin çıkarlarına odaklı politikalar yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan politikalara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Elektrikte kamulaştırma hemen, şimdi, acil."

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekkeköy’de tarihi alanda cuma namazı
Tekkeköy’de tarihi alanda cuma namazı
Dr. Kamil Furtun ölümünün 5. yılında anıldı
Dr. Kamil Furtun ölümünün 5. yılında anıldı