VEKİLLER GÖREVE!

VEKİLLER GÖREVE!

‘Esnaf Bloke’ başlıklı haberimizle gündeme getirdiğimiz, Maliye Bakanlığı’nca esnafın hesabına vergi borçları yüzünden e-haciz sistemi ile konulan bloke uygulaması üzerine açıklama yapan Samsun’daki birlik, oda ve kooperatif başkanları, uygulamanın sonlandırılmasını istedi. Başkanlar, milletvekillerine konuyu TBMM gündemine getirmeleri yönünde çağrı yaptı

13 Temmuz 2019 - 11:17

‘Esnaf Bloke’ başlıklı haberimizle gündeme getirdiğimiz; esnafın banka hesaplarına vergi dairelerince KDV borçları yüzünden e-haciz sistemiyle bloke konulmasına Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun-Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sinecek ve Samsun Hazır Elbiseciler, Tuhafiyeciler, Manifatura Halıcılar ve Trikocular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbaş’tan açıklama geldi. Başkanlar, esnafa uygulanan e-haciz sisteminin kaldırılması yönünde Maliye Bakanlığı’na çağrı yaparken, milletvekillerine konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gündeme getirmeleri yönünde seslendiler.

SESOB’DAN TÜKODER’E: YAPACAĞIMIZ BİR ŞEY YOK

Başkan Hacı Eyüp Güler, öncelikle Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı’nın, sorunların çözümü noktasında esnafa birleşme çağrısı yaparak kullandığı ifadelerine, “Meslek odaları, odalar birliği yöneticileri esnafın sorunlarına çözüm üretmelidir. Hükümete yakın ve şirin görünmek, onları bir adım ileriye getirmemiştir. Gelinen nokta bunu göstermektedir” ifadelerine yanıt verdi. Başkan Güler, “Oda başkanı bizi eleştirmiş ancak bu öyle bir şey değil. Bu noktada birlik olarak bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Ortada bir kanun var ve biz bu kanundan üstün değiliz” diye yanıt verdi.

GÜLER: MİLLETVEKİLLERİ VE BAKANLARIN PROBLEMİ

Hacı Eyüp Güler, “Son dönemde işler beklediğimizin aksine daha kötüye gitmektedir. Esnaf zor durumdadır ve eşsizlik her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında devlet, borcu olan esnaftan bu parayı mutlaka alacaktır. Devlet böyle bir tedbir almıştır. Doğrudur. Ancak bu bizim değil, milletvekillerinin ve bakanların problemidir. Burada bizim birlik olarak bir yaptırım gücümüz yok. Biz devletten üstün değiliz ve elimiz kolumuz bağlıdır” şeklinde konuştu.

 

ESNAFA ‘BORÇLARI BİRİKTİRMEYİN’ UYARISI YAPTI

Esnafa seslenen SESOB Başkanı Güler, “Esnafımızın borçlarını biriktirmemesinde fayda vardır. Ortada olan bir borç biriktiği zaman önlenemiyor ve çığ gibi büyüyebiliyor. Onun için esnaf temkinli olmalıdır. Dönem dönem esnafın borçlarına yapılandırma çıkıyor. Esnafımız, haklarını bilmeli ve bu yapılandırmaları takip etmelidir. Bu avantajı kullanarak, durumu lehlerine çevirebilirler” ifadelerini kullandı. Son olarak hükümetten beklentileri olduğunu ifade eden Hacı Eyüp Güler, “Hükümetimizden Sicil Affı bekliyoruz. Esnafımıza, borçları için yapılandırma sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

AKBAŞ: ESNAFIMIZA ZOR GÜNLERİNDE BU YAPILMAMALI

Başkan Ahmet Akbaş da, “Borç noktasında, esnafımızın yüzde 99’u kesinlikle borcunu ödeyen kesimdir. Esnafımız kesinlikle borcundan kaçmaz. Esnafım kolay kolay borç yapmaz ve yaptıysa da zor durumda kaldığından dolayı borçlanmıştır. Altını tekrar çiziyorum kesinlikle esnafım borcuna sadıktır ve öder. Maliye Bakanlığı bana göre bugün en tehlikeli işi yapmaktadır. Esnafa hemen bir uyarı ve üzerinde e- haciz sistemi uygulamaktadır. Bankada kredisi olan esnafı, kara listeye almaktadır. Hemen ardından ise diğer bankalar hücum etmekte ve esnafın kredilerini geri çağırmaktadır. Kredileri iptal edilen esnaf, daha fazla sorunun ve zorluğun içerisine itilmektedir. Bu çok yanlış bir sistemdir. Bunu tüm milletvekillerimden de talep ediyorum; bu sistem kesinlikle kaldırılması gerekmektedir. Bu noktada esnafa sahip çıkmak adına, ellerinden gelen tüm gayreti göstermeleri gerekmektedir. Bunu esnafa hangi kurum yaparsa yapsın ‘esnafa zor günlerinde yükleniyor’ demektir. Kesinlikle kabul etmiyoruz. Esnafımıza kimse dokunulmamalıdır” açıklamasını yaptı.

SİNECEK: MİLLETVEKİLLERİMİZDEN ADIM BEKLİYORUZ

Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sinecek ise, “Türkiye’deki piyasaların şu andaki ekonomi durumu belli. Esnafımızın sıkıntıları ortada. Seçimden yeni çıkmış bir esnaf var. Bize bile para gelmiyor, esnafımıza kendi imkanlarımızla oluşturduğumuz bütçeden para aktarıyoruz. Kendimiz veriyoruz. Şu anda tatil dönemindeyiz ve önümüzde bir bayram süreci var. Bu sürecin kesinlikle iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı, esnafımıza borçları noktasında tolerans göstermelidir. Esnafın banka hesabına konulan bloke, onun ticaretini durdurmaktadır. Burada daha şeffaf olunmalı ve yeniden yapılandırma çıkartarak esnafa sahip çıkılmalıdır. Böylelikle esnafın önü açılmış olacaktır, kolaylık sağlanacaktır. Hesaplara bloke konulması hükümetin kararıdır saygı duyuyoruz ancak bunun bir kısır döngü olmasını istemiyoruz. Türkiye’de ve kentimizde ciddi oranda kepenk kapatan esnaf var. Her işsiz kalan insan ve her kepenk kapatan esnaf, devletimize zarar vermektedir. Esnaf ülkenin mihenk taşıdır. Önemli olan onun korunması ve ona ekmek kapısı açılmasıdır. Şehrimizde üretim az, tüketim çok. Bunun terse dönmesini istiyoruz. Milletvekillerimizden de bu konuda ciddi hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Ödenmeyen çekler, senetler, kredi kartları ve esnafımızın bu sorunu ile ilgili TBMM’de gerekli adımları atmalarını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nurullah güven veriyor
Nurullah güven veriyor
TRANSFER MÜJDESİ!
TRANSFER MÜJDESİ!