Velilere alışveriş uyarısı!

Velilere alışveriş uyarısı!


Samsun Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, pazartesi günü açılacak 2019 yılı eğitim-öğretim dönemi için velilere alışveriş uyarısı yaptı

07 Eylül 2019 - 11:57

Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesi kırtasiye ürünleri ve okul kıyafetleri alışverişlerine yönelik okul alışverişi yapacak velileri, üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünleri satın almamaları yönünde uyardı. 

 

 

EYLÜL AYINDA DENETİM YAPILACAK
Bakanlık olarak tüketici ürünlerinin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği ile tüketicinin korunması açısından güvenlik gereklerini karşılamasından sorumlu olduklarını belirten İl Müdürü Kocaoğlu, özellikle hassas tüketiciler olarak adlandırılan bebekler, çocuklar ve öğrenciler tarafından kullanılan ürünlerin taşıması muhtemel risklerini bertaraf etmenin piyasa gözetim ve denetim sürecinde bakanlık olarak birinci öncelikleri olduğunu vurguladı ve Samsun’da Eylül ayında özellikle çocuk giysileri konusunda denetim yapılacağını belirtti.

 

‘CE’ İŞARETİ UYARISI YAPTI
Velilere seslenen Cemil Kocaoğlu, kırtasiye ve okul malzemesi alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıraladı: “Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Özellikle okul çantalarında merdiven altı diye tabir edilen markası - modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir. Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde- CE işareti ve ‘EN 71 standardına uygundur’ ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır. Oyuncak şeklindeki kırtasiye ürünlerinde ‘CE’ işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi gerekmektedir. Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde de etiketlerin ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir olması gerekmektedir.”

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GELECEĞİN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ LONDRA’DA DÜNYAYA TANITILDI
GELECEĞİN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ LONDRA’DA DÜNYAYA TANITILDI
Domuz gribine karşı 16 bitki karışımı
Domuz gribine karşı 16 bitki karışımı