Reklam
  • Reklam

SİYASİLER SANTRAL MESAİSİ VERİYOR

Türkiye’nin gözbebeği Çarşamba Ovası’nda inşa çalışmalarına başlanan biyokütle enerji santraliyle ilgili günlerdir susan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden’in, mahalle muhtarını ve vatandaşı ikna turuna çıktıkları ortaya çıktı

 

Faaliyete geçtikten sonra Balıkesir Mutlular’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci santrali olacak olan yatırımcı şirket Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) A.Ş. tarafından Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde inşa çalışmalarına start verilen Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) tartışmaları sürüyor. Santralle ilgili pek çok kesimden eleştiriler gelmeye devam ederken, suskunluklarını koruyan bazı belediye başkanlarının vatandaşla ve mahallenin muhtarıyla görüşmeler yaptıkları ortaya çıktı.

 

MUHTARI İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR

Sosyal medyaya servis edilen bir videoda AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden’in, Eğercili Muhtarı Mehmet Kalebay'ı ikna etmeye çalıştıkları kaydedildi. Çarşamba’nın Irmaksırtı Mahallesi'nde çekildiği bilgisine ulaşılan videoda, siyasilerin ayaklarına çağırdıkları iddia edilen Eğercili Muhtarı Mehmet Kalebay'ı ikna etmeye çalıştıkları gözlemlendi.

                                    

KÖKTAŞ: MECBUR YAPACAK BUNU

Videoda, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Bu işte var ya, Çarşamba Belediyesi olarak ‘son vereyim’, Büyükşehir Belediyesi’nin bile yetkisi yok. Ya! Yok yok.  Bir yetkimiz yok” dediği ve Milletvekili Fuat Köktaş’ın “Mecbur yapacak bunu” diyerek ve santral için çalışma lisansı alındığını vurgulayarak belediye başkanını desteklediği kaydedildi.

 

TOSUN: BU PROJE KİMİN?

Diğer yandan konuya ilişkin Gazete Gerçek’e konuşan Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu yürütme kurulu üyesi ve sözcüsü ziraat mühendisi Hayati Tosun, “Madem siz değilsiniz kim? Projenin sahibi kim? Madem yetki sizde değil kimde? Santralle ilgili yerinde inceleme yapmak için bölgeye gitmesi gerekenlerin mahallenin muhtarını ayağına çağırarak ikna etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Kendileri bile haberdar olmadığını söylemeye çalışıyorlar. Bugünün yerel siyasetçilerinin ‘bizim bir ilgilimiz yok’ demeleri gerçekten şaşırtıcı. Bu proje kimin? Halka rağmen yapılmaya çalışılan ovalarımızı sıkıntıya sokacak, ovamızı bitirecek, yöre insanı ürününü satamaz ve temiz hava soluyamaz duruma getirecek bu proje kimin?” diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir