Yabancı tabelalar Türkçeye çevriliyor
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yabancı tabelalar Türkçeye çevriliyor

Samsun İlkadım Belediyesi Zabıta müdürlüğü ekipleri, yabancı dilde olan tabelaların Türkçe tabelalarla değiştirilmesi için başlattığı denetimlerini sürdürüyor

09 Ocak 2020 - 10:44

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri Türkçe'nin korunması kanununa istinaden Türkçe olmayan işyeri tabelalarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Irak ve Suriyeli esnafın işyerlerinde Arapça tabela kullandığı 19 Mayıs, Hürriyet ve Çiftlik mahallelerinde sürdürülen denetimlerde 9 iş yeri hakkında ruhsatsız olduğuna dair tespit tutanağı tuttu. Bu iş yerlerine cezai işlem uygulanırken, 7 işyerine ise işyeri tabelalarını Türkçe'nin korunması kanununa istinaden düzeltilmesi için 7 gün süre verdi.

ŞİKAYETLER ARTTI

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,  ilçede yabancı uyruklu kişiler tarafından açılan işyerlerine asılan tabela, pankart ve flamalar da yabancı harf ve kelimelerin olduğunu belirterek, "Gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu işletme tabelalarının görüntü kirliliği oluşturduğu ve vatandaşların yazılanları anlamadıkları yönünde şikâyetlerin arttığını belirledik. Biz de kanuna uyarak tabelaların yüzde 75 Türkçe oranında olması yönünde zabıta ekiplerimizle düzenlememizi yapıyoruz. İlkadım ilçemizde diğer şehirler gibi yabancılaşmasının önüne geçmemiz adına gerekli denetim ve çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Resul BEŞİKÇİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Tesisler olimpik sporculara açıldı
Tesisler olimpik sporculara açıldı