Yapımı 3.5 yıl sürdü
Reklam
  • Reklam

Yapımı 3.5 yıl sürdü

‘Anadolu Mozaiği’ ismi verilen proje kapsamında yaklaşık 100 yıl önce Samsun’da giyilen toplam 45 kadın ve erkek kıyafeti orijinaline uygun halde yeniden dikildi. Öte yandan bu 45 kıyafet için Kitre Bebek Koleksiyonu da hazırlanmaya başlandı

13 Ekim 2021 - 09:42

 

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından geleneksel el sanatlarının ve kültürel değerlerin arşivlenerek muhafaza edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yaklaşık 3.5 yıl önce  ‘Anadolu Mozaiği’ adlı projesi başlatıldı. Proje ile geçmişte çeşitli nedenlerden Samsun’a göç etmiş ailelerin o dönemlerde giydikleri kıyafetler tek tek araştırıldı. Ailelerin hangi illerden geldikleri ve kıyafetlerin hangi yörelere ait oldukları belirlendi. Bu kapsamında Samsun’un yanı sıra Sinop, Amasya, Kastamonu, Giresun, Ordu illeri ve ilçelerinde yaşayan kadın ve erkeklere ait yöresel giysiler yerinde incelendi, fotoğraf ve video çekimleri ile kayıt altına alındı.

‘ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI 1 YIL SÜRDÜ’

Literatür çalışması ve yerinde incelemeler yaklaşık 1 yıl sürdü. Ardından Enstitünün Sanat Tasarım Atölyesinde stilist çizimleri, grafik ve fotoğrafçılık atölyesinde ise çizimleri yapılan farklı yörelere ait toplam 45 kadın ve erkek kıyafeti ile aksesuarlarının üretimi giyim, kuyumculuk ve el sanatları atölyelerinde gerçekleştirildi. Çalışma haziran 2021’de tamamlandı.

SAMSUN MOZAİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan, 3.5 yıllık bir emeğin ardından koleksiyonun Haziran 2021’de tamamlandığını belirterek “Bu çalışmayı yapmaya karar verdiğimizde ‘Samsun’da Anadolu Mozaiği’ diyerek yola çıktık. Öncelikle Samsun’da yaşayan gelin olarak gelen göçle gelen ailelerin giysilerini araştırdık. Bu giysiler içinden tek tek Türkiye’nin her yerinden buraya göç geldiğini gördük. Bunun yanı sıra Samsun’un ve ilçelerinin geleneksel giyim kuşam kültürünü de araştırdık, diğer şehirleri de araştırırken. Samsun’da yaşayan ve bir şekilde göç eden ailelerin geleneksel giysilerini araştırdığımızda aynı zamanda Anadolu mozaiği ile Samsun mozaiği de ortaya çıktı” diye konuştu.

Samsunsehirgazetesi.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Kadınlar 4 kat daha yatkın
Kadınlar 4 kat daha yatkın