Yaşar: Bırakın santrali konut bile yapılmamalı 

Yaşar: Bırakın santrali konut bile yapılmamalı 

Çarşamba Ovası'na yapım çalışmaları süren biyokütle enerji santralinin idari mahkeme tarafından durdurulduğunu hatırlatan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Bırakın bu ovaya biyokütle tesisinin yapılmasını, tarım alanlarına konut bile yapılmamalı” dedi.

07 Aralık 2019 - 11:45

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmayla Samsun’un bazı sorunlarını gündeme getirdi. Milletvekili Yaşar, "Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı, yapımcı firmanın ekonomik krize girmesi dolayısıyla dört yıldır bekliyor. Müzelerin turizme katkısı tartışılmaz. Bu tarihî eserlerin depoda değil, sergilenmek üzere yerlerini almasını ümit ediyoruz. Müze inşaatı bir an önce başlasın" diye konuştu.

‘TARİTİ ESERLER PERİŞAN HALDE’

Bafra ilçesindeki Yeşilırmak Vadisi'nde yer alan kral mezarlarının korunamadığına dikkat çeken Yaşar, "Bu kral mezarları Amasya'ya kadar devam ediyor. Avrupa'da bu tür tarihî eserleri gördüğünüz zaman pırıl pırıl ama maalesef Samsun'daki eserler perişan halde" şeklinde konuştu.

‘TARIM ARAZİLERİ KORUNMALIDIR’

Çarşamba Ovası'na yapılması planlanan biyokütle enerji santralinin idari mahkeme tarafından durdurulduğunu hatırlatan Yaşar, Çarşamba; Türkiye'nin en büyük 10 ovasından biri. Bırakın bu ovaya biyokütle tesisinin yapılmasını, tarım alanlarına konut bile yapılmamalı. Dünyanın her yerinde tarım arazileri dokunulmazdır, kendi işlevleri yönünde kullanılmalıdır" şeklinde konuştu.

SAMSUN-SİVAS DEMİRYOLU HATTI

Samsun-Sivas demiryolu hattının hizmete girememesini eleştiren Milletvekili Bedri Yaşar, şöyle konuştu: "Cumhuriyet döneminde 6 yılda yapılan demiryolunun yenilenmesi 4 yılda tamamlanamadı. Bu demiryolunun bir an önce hizmete girmesinde çok büyük fayda var. Çarşamba Havalimanı'nın mevcut şartlar itibarıyla modernizasyona ve yenilenmeye ihtiyacı var. Diğer Anadolu şehirlerinde olduğu gibi, Samsun'un uluslararası arenaya açılabilmesi için Orta Asya'ya, Orta Doğu'ya Avrupa'ya direkt uçuşların olması lazım.  Vezirköprü Kanyonu, dünyanın en güzel yerlerinden biri ama sosyal tesisleri konusunda ciddi problemler var.”

Haber Merkezi

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halil’den yoğun tempo
Halil’den yoğun tempo
SAMSUN’DAN TÜRK FUTBOLUNA ARMAĞAN:‘FUTBOLMATİK’
SAMSUN’DAN TÜRK FUTBOLUNA ARMAĞAN:‘FUTBOLMATİK’