Yaşar’dan TBMM’de santral tepkisi
Reklam
  • Reklam

Yaşar’dan TBMM’de santral tepkisi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, enerji tesislerine karşı olmadıklarını ancak tarım arazileri üzerine kurulanlarına karşı oldukları söyledi. Meclis kürsüsünde Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Enerji’nin kurduğu santralden fotoğraflar gösteren Yaşar, “Çarşamba Ovası’ndaki kirlenmeye çözüm bulunmalı” dedi

01 Nisan 2021 - 11:55

 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Çarşamba Ovası hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen Meclis Araştırma önergesi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuştu. Çarşamba Ovası sıradan bir ova olmadığına işaret eden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Ovası’nın Türkiye'deki 10 büyük ovadan biri olduğunu vurguladı. 

‘CİDDİ ORANDA ÜRETİM VAR’

Çarşamba Ovası, Bafra Ovası ve Terme Ovası’nın, Türkiye'deki sebze üretiminin yaklaşık yüzde 20'lik bölümünü karşıladığına dikkat çeken İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar, “Biz, kesinlikle bu enerji tesislerine karşı değiliz ama tarımsal araziler üzerine bırakın enerji tesislerinin kurulmasını, konut yapılmasına bile biz karşıyız. Yani bugün, hepimiz biliyoruz ki ekilebilir alanlar gittikçe daralıyor.  Türkiye'deki fasulye üretiminin yüzde 76'sı Çarşamba Ovası’nda yapılıyor. Yine çeltik, soya, tütün üretiminde de Çarşamba Ovası yine Türkiye'de ilk 5'in içerisinde. Şimdi, bununla beraber yine fındık üretiminde de Çarşamba Ovası ciddi oranda üretim yapıyor” diye konuştu.

‘ABDAL DERESİ’Nİ KİRLETİYOR’
“Ben buradan size iki tane resim göstermek istiyorum” diyen Milletvekili Yaşar, “Şimdi, burada 2 tane resim var. Abdal Deresi. Bakın, bu köprü, bu da mevcut hâli. Derenin santral devreye girmeden önceki hâli bu. Şimdi, bu da bakın aynı köprüden fark edebilirsiniz üretime girdiği andan sonraki resim. Şimdi bu ne oldu? Bacadan çıkan o uçucu küller, biz o anda görmüyoruz. Bu tür santrallerin çoğu yeraltı suyunu kullanıyor. Yeraltı suyunu kullandığına göre yeraltı suyunu kullanıp tekrar dereye şarj ediyor. Şarj ettiği deredeki manzara bu. Şimdi bunu tekrar gösteriyorum, bakın, bu önceki hâli. Dereye su şarj edilmeden önceki hâli bu, dereye su şarj edildiği andan itibaren ki hâli de bu. Hiç birimiz bunu kabul edemeyiz. Yani bunu normal şartlar altında hiçbirimizin kabul etmemesi lazım. Yoksa Türkiye'nin tabii ki enerji üretimine ihtiyacı var. Türkiye gerçekten ciddi oranda enerjiye bir bedel ödüyor.  Küller arazinin ve barajın üzerinde Şimdi bununla da bitmiyor, aynı zamanda Samsun'un su havzası var. Orada, hemen yakınında başka bir barajımız var, Gökçeçakmak Barajı; bu da Samsun'a su sağlayan önemli barajlardan biri. Burada milletvekillerimiz var, onlar da bilir” şeklinde konuştu. 

‘TOPRAK KOLAY OLUŞMUYOR’
Milletvekili Yaşar, şöyle devam etti: “Bu uçucu küller zamanla arazinin üzerinde, barajların üzerinde gördüğünüz gibi bu tür tabaka oluşturuyor. Yani bunları kaybettiğimiz takdirde tekrar geri kazanma şansımız yok. Bugün tarım sektörünün savunma sektörü kadar stratejik olduğunu bu kürsüye çıkan bütün arkadaşlarımız söylüyor.  Hepimiz biliyoruz ki 1 santim kalınlığındaki toprağın oluşma süresi yaklaşık 300-400 yıl sürüyor. Ama bu santral çalışmaya başlasın inanın bir iki yıl sonra göreceksiniz ki oradaki ürünlerin üzerinde bu uçucu küller bol miktarda olacak. Yani bu sadece Çarşamba'yı değil Terme Ovası'nı da tehdit ediyor. Bunun devamında Salıpazarı ve Tekkeköy ilçeleri var, buralar Türkiye'nin sebze ambarı. Dolayısıyla bu tür tesislerin burada faaliyet göstermemesi lazım.” HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atakum tam gaz
Atakum tam gaz
OKULDA SPOR ŞENLİĞİ
OKULDA SPOR ŞENLİĞİ