Yaşar: Sözleşmeli personel uygulaması son bulmalı
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yaşar: Sözleşmeli personel uygulaması son bulmalı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kamuda çalışan 254 bin 563 sözleşmeli personelin pek çok sorununa çözüm beklediğini belirterek, “Sözleşmeli Personel uygulamasına son verelim” dedi

03 Aralık 2019 - 11:32

‘KANAYAN BİR YARA HALİNE GELDİ’

Bedri Yaşar, “Kamuda çalışan 254 bin 563 sözleşmeli personelin, pek çok sorunu çözüm beklemektedir. Sözleşmeli Personel konusu, ülkemizin artık adeta kanayan bir yarası haline gelmiştir. Bu statüde çalışan personel konusunda,  Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak mutlaka kapsamlı bir çalışma yapmamız gerekmektedir. Sadece sözleşmeli personellerimizle ilgili değil, taşeron olarak çalışan personellerimizi de bu çalışmanın içine dahil etmemiz gerekiyor. Zira ortada yaşanan çok büyük bir adaletsizlik ve haksızlıklar bulunmaktadır. Bu konuda yaşanan adaletsizlik ve haksızlıklar biran önce ortadan kaldırılmalıdır. ‘Eşit işe Eşit Ücret’ diye söz verdiniz. Kamuda bir çok eşitsizliğin önünü açtınız. Aynı kurumda, aynı işi yapan ve aynı odada çalışan iki kişi hükümet tarafından 4/A’lı ve 4/B’li olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bunlarla yetinmediniz. Vekil Ebe, Vekil Hemşire, Vekil İmam, Sözleşmeli Öğretmen, Ücretli Öğretmen ve her kuruma sözleşmeli personel atamaya başladınız.

Böylece, 4/A kadrosunda çalışan personel güvenceli hale, 4/B kadrosunda çalıştırılan personel sözleşmeli olduğu için daha güvencesiz bir hale gelmiştir. Yapılan bu düzenleme sonrası, aynı kurumda, aynı işi yapan ve aynı odada çalışan iki kişi, ayrı ayrı ekonomik ve sosyal haklara sahip hale getirilmiştir” diye konuştu.

‘UYGULAMAYA SON VERELİM’

Bedri Yaşar, şöyle devam etti: “Kamuda, sözleşmeli statüde çalışan personelin tüm hakları ne yazık ki elinden alınmıştır. Daha birkaç hafta önce Gaziantep’te sözleşmeli statüde görev yapan Türkçe Öğretmeni Saadet Harmancı ailesinin yanına tayin yaptıramadığı ve “pamuk ipliğine bağlısınız” sözünden bıktığı ve sözleşmeli statüde güvencesiz bir şekilde çalıştığı için intihar etmedi mi?  Bunun acısını ne çabuk unuttunuz? Bu konuda, düzenleme yapmak için gelin yeni Hatice öğretmenlerin ölmesini beklemeyelim. Çalışma hayatında dayanışmayı ortadan kaldıran ve çalışma barışı bozan sözleşmeli personel uygulamasına son verelim.”

Haber Merkezi 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Tesisler olimpik sporculara açıldı
Tesisler olimpik sporculara açıldı