SGK'YI DOLANDIRARAK YAPILAN UYUŞTURUCU TİCARETİ
Reklam
Reklam
 • Reklam
Av. Alperen CARUS

Av. Alperen CARUS

SGK'YI DOLANDIRARAK YAPILAN UYUŞTURUCU TİCARETİ

04 Mart 2019 - 08:52

Malum, mesleğimiz avukatlık.

İşimiz gereği her çeşit insan ve olayla karşılaşıyoruz.

Son dönemde kulağıma sürekli çarpan bir cümle var ‘lyrica kulanımı…’

İlk duyduğumda kullandığını söyleyen veya kullandığı söylenen kişileri de göz önüne alarak, bonzai-jamaika veya benzeri kimyasal uyuşturuculardan biri olduğunu düşünmüştüm.

Ancak daha sonra lyrica’nın reçeteyle satılan ve daha da trajiği SGK tarafından bedeli karşılanan bir ilaç olduğunu şaşkınlık ve üzüntüyle öğrendim.

Daha sonra bu ilacın pençesine düşen kişileri gözlemlemeye ve dinlemeye başladım.

Bu şekilde öğrendiklerimi tek kelimeyle özetlemem gerekirse ‘dehşet’ kelimesini seçmek isterim.

Bu ilaç piyasaya iki yoldan giriyor; 

 1. Eczanelerden legal olarak alınmak suretiyle. 
 2. Uyuşturucu çeteleri ve terör örgütleri tarafından merdivenaltı imal edilerek piyasaya sürülmek suretiyle.

Eczaneler bu ilacı reçetesiz satmıyor.

Ancak psikolojik rahatsızlıkları olanlar ve yüksek ağrılı rahatsızlığı olanlar ya da bir şekilde bu rahatsızlıkları olduğuna doktoru ikna edenler bu ilacı giderek artan miktarlarda reçete ettiriyor ve eczanelerden sadece katkı payı ödeyerek alabiliyor. 

Yani ilacın içinde uyuşturucu etkisine sebep olan pregabalin maddesinin artan oranına göre 25-45 TL arasında eczaneden bu ilaç alınabiliyor. 

Her kutuda 56 kapsül var ve ilacı eczaneden alan bazı kötü niyetli kişiler torbacı ya da uyuşturucu tacirlerine kutusu 130-150 TL arasında bu ilaçları satıyor.

Uyuşturucu tacirleri-torbacılar da kutusu 400 TL ya da kapsül fiyatı piyasada ilacın bulunurluk durumuna göre tanesi 20 ile 50 TL arasında satabiliyor. Yani kutusu 150 TL’ye alınan ilaç ortalama 1.000-2.000 TL arasında satılmış oluyor.

İşin daha trajiği müptelası olanlar bu ilacı bulabilmek için her şeyi yapacak duruma geliyor.

Ayrıca merdivenaltı imal edilen ilaçların içine daha yüksek oranda pregabalin katılmasından dolayı kullananlar tarafından tercih edildiği de belirtiliyor.

Kısaca başlangıçta tıbbi ve masum amaçlarla piyasaya sürülmüş olsa da artık bu ilaç büyük bir tehlike teşkil ediyor.

Ülkemiz genelinde kullanımı hızla artan bu ilacın en çok kullanıldığı illerin başında ise Samsun’un bulunduğunu yine üzülerek belirtmeliyim.

Peki, bu ilaç neden bu kadar yaygın hale gelmeye başladı?

İlacın uyuşturucu madde olarak etkilerini yazarak burada reklamını yapacak değilim.

Ancak hukuki açıdan ticaretinin yapılmasının diğer uyuşturuculara göre daha az riskli olduğunu belirtmek isterim.

Öncelikli hukuki kolaylık üzerinde bu ilaçla yakalanan kişi rahatsızlığı sebebi ile kullandığını söyleyerek suçtan yırtma şansına daha fazla sahip.

Ayrıca bu işi ticari yaptığı tespit edilen kişiler ise T.C.K.’nın uyuşturucu ticareti suçunu düzenleyen ve temel cezası 10 yıl olan 188. maddesinin 6. fıkrası uyarınca ‘Üretimi resmi makamların iznine veya satışı yetkili tabip tarafından düzenlenen reçeteye bağlı olan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran her türlü madde açısından da yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanır. (Ek cümle: 5377 - 29.6.2005 / m.22) Ancak, verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir’ hükmü uyarınca cezasının 5 yıla düşmesi, etkin pişmanlık ve iyihal indirimi gibi indirimlerle neredeyse ceza almadan kurtulabilecek hukuki imkana sahip olabiliyor. 

Özetle ortada daha az risk ve daha tatlı para söz konusu.

Burada şu kritik sorular gündeme geliyor; 

Bu ilacın kullanımı bu kadar artarken yetkililer uyuyor mu?

SGK bütçesinden bedeli karşılanarak alınabilen bu ilacın devlete ve bireylere verdiği zarara yönelik tedbirler alınması için ne bekleniyor?

Konunun daha iyi anlaşılması için bu konuda bizden evvel sıkıntı yaşamaya başlayan Çeçenistan hakkında yazılan bazı yazılardan paragrafları da sizlerle paylaşıyorum. 

‘’Türkiye'de de rağbet görmeye başlayan pregabalin içeren L. adlı ilaç, özellikle Kafkasya ve Çeçenistan'ın sorunu olarak biliniyor. Bölgede Rusya Kafkasya Halkları Kongresi öncülüğünde 'L. adlı ilaca hayır' eylemleri düzenlenmişti. Rusya Kafkasya Halkları Kongresi, bu tarz ilaçların satış politikasında değişikliğe gidilmesini, en azından pregabalin içeren L. adlı ilacın eczanelerden reçetesiz satışının engellenmesini talep etmişti.’’ ( KAYNAK KARAR GAZETESİ)

‘’Lirika nedir?

Kafkasya’da büyük küçük herkesin duyduğu bu isim artık TV ekranlarında ve sosyal medyada da sıkça zikredilmeye başladı. Bu ilacı kullananların işlediği cinayetleri veya ilacı almak için kendi evlerinden yaptıkları hırsızlıkları anlatan hikayeler hızla yayılarak toplumun gündemini oluşturuyor.

Kafkasya’nın her şehrinde taksiciler hangi eczanelerin bu ilacı sattığını ve onu kullanan gençlerin parasını ödemeden bu ilaçları nasıl temin ettiklerini size anlatabilir. Bu çok tanınan uyuşturucu hap, aslında ruh hastaların tedavi edildiği hastanelerde doktorların hastaları sakin tutmak için kullandıkları basit bir ilaç. Doz aşımı yapıldığı zaman insanı “öteki hal”e sokan bu ilaç, aşırı rahat ve sakin anlar yaşatabiliyor. Ancak normal bir insanın bu ilacı uzun süre ve yüksek dozda tüketmesi ya da alkol veya enerji içeceği ile birlikte kullanması aynı insana cinnet anları yaşatabiliyor.

Belki de konu ile ilgili esas sorulması gereken şudur; Acaba gençlerimiz bu “öteki hali” ya da daha doğru ifadeyle dünyadan kopma halini neden tercih ediyor? Kendilerini bilerek ruh hastası yapmalarının sebebi ne? Bu sorulara şimdilik verecek somut cevaplarım yok ancak korkarım ki bu cevapları bulduğumuzda oldukça geç olacak…

Tabi konunun birde devleti ilgilendiren boyutu var. Devlet, her ne kadar dikta rejimi kurmuş olsa da hasta bir topluluk istemez. Sakin bir toplum tabi ki arzusudur ve bunun için her şeyi yapar ancak hasta bir toplum onlarında işine gelmez ve gelmiyor… Bu sebeple, Kafkasya’da her yerel hükümet bu soruna karşı adımlar atmaya çalışıyor. STK’lar ve aileler bu konuda oldukça kaygılı. Hatta bu kaygı öyle boyutlara ulaştı ki, kanunen kapatılamayan eczanelere linç girişimi haberleri gelmeye başladı bölgeden.

Özetle, Kafkasya bu büyük ve etkili sorundan kurtulabilmenin yollarını arıyor’’ ( KAYNAK www.ajanskafkas.com)

Tehlike çanları bizim gençlerimiz için de çalıyor.

Geç kalınmadan tedbir alınmalı.

YORUMLAR

 • 22 Yorum
 • Laz
  1 ay önce
  Bu ilacı reklam edene kadar Hint kenevirini yasaklayıp bunun ticaretinden altından elmastan fazla para kazananları reklam yapın , Hint kenevirini yetiştirmek ne kadar zaman alıyor bir ilacı yapmak ne kadar zaman alıyor bunu araştırın vücuda verdikleri zararı araştırın
 • Nuran Akaydın
  3 ay önce
  Uyuşturucudan hiçbir farkı yok oğlumu dedavi ettirmek için çip rakdırdık bu defa lirika illetine bulaşdı biz normal sakinleştirici sandık hadda aldık çok rahat ulaşılıyor sonra bakdıkki oda felaketin başka türüymüş
 • AYILDIM BİDA
  5 ay önce
  NEREDE LÜTFEN SÖYLEYİN
 • Haluk bilgic
  2 hafta önce
  Instag ram ver
 • E.A
  5 ay önce
  6 yıldır kronik fibromiyalji hastasiyim kuru iğne ilaçlı igne yapılıyor sırtıma 6 ayda bir ve 4 yıl önce bu ilaca başladım 75 le başladım 225 kul***ıyorum şimdi 4 yıldır kul***dığım ilacın uyuştucu içerikli olduğunu bile bile malesef ağrılarımdan dolayı doktor veriyor ve günde iki kez içiyorum bugün tekrar doktora gittim azaltarak bırakmamı uzun süreli kul***ımlarda körlük yaptığını söyledi 4 yıl sonra o kadar çok bağımlılık yapan ***et bir ilaç ki anlatamam gözlerim kötü oldu bazen evin icin de bile güneş gözlüğü takıyorum gözlerim şişiyor kayma oluyor ve atak geçiriyorum bugün araştırdım bunların hepsini lyrika yapıyormuş içmeyin arkadaşlar içmeyin
 • Gökhan T.
  5 ay önce
  Legal olsun bizim olsun bıktık deli.gibi.para vermekten torbacılara bu na net.bir.cozum getirilsin..
 • S. Busee
  6 ay önce
  Bu kesinlikle dogru degil . Kutusunu 500den tabletini 200 den assa alamiyotuz
 • S. Busee
  6 ay önce
  Bu kesinlikle dogru degil . Kutusunu 500den tabletini 200 den assa alamiyotuz
 • yaşar altınkaya
  6 ay önce
  maşalahh çok güzel anlatmışsınızda devlet siğarayı yasaklarsa ne olur düşündünüzmü kimler ne paralar kazanır ne elternatifler çıkar bu işin çözümü tedavide içen olmazsa satanda olmaz ben yıllarca her türlü uyuşturucuyu kul***dım hangisi pisasadan kaybolduysa yenisi hep hazırdır esrara yüklendi devlet bonzai çıktı bonzai gitti jameika geldi extasy geldi lyıca gider aferin gelir aferin gider gamaflex gelir hocam kafanı yorma bu işlerle eğetim şart yaşam koşulları herşey devlete düşüyor devlet beni tedavi ettirdi kurtuldum inşallah gençlerimiz bu batağa düşmez sıkıntı büyük
 • İsmailC
  8 ay önce
  Bu ilaclar kesinlikle bağımlılık yapan bir şeydir rastgele kulanmayin kafası güzeldir ağrıyı kesin alır başka bir yolu olmalı bugün bulursun yarın bulamazsın o zaman büyük sıkıntı çekersin zor yani
 • A.B
  9 ay önce
  Ben kolumu kaybedeli 13 yıl oldu ve nöropatik ağrım var bir çok kişinin diş ağrısı ile zıpladığı sinirin , top halini almış bir şekli kolumda tümörleşti.yorumlarda da belirtildiği gibi bu ilaç olmadan biz insanlığımızdan çıkıyoruz. Kronik ağrılı bir çok kişi bu yüzden mağdur oldu. Devletin işi ağrılı ile ağrısızı birbirinden ayırmak. Ben yıllardır kul***ıp dozu aşmamaya özen gösteriyorum çünkü tolerans geliştirirsem başka çarem yok. Lütfen konuyu ağrı merkezlerinde araştırın magazin ve torbacı gözüyle değil gerçek mağdurlar gözüyle de bakmaya çalışın.
 • Selma Aslan
  9 ay önce
  Sinir uclarimdaki iltihaplanma yuzunden ve buna istinaden ayaklarimda yasadigim deli gibi ağrılar, uyusma, ayak topuklarimdaki anormal acilar sonrasinda kullanmaya basladim bu ilaci 75 mg 10 gundur kullaniyorum ama hic anlattiginiz gibi olmadi hatta 8. Gunde agrilarimin ancak azaldigini soyleyebilirim. 10. Gunde topuklarimdaki anormal aci hala devam ediyor.
 • Kado
  4 ay önce
  2 tane 300mg yuvarlayıp keyfinize bakın
 • Elektronik maynax
  10 ay önce
  Merhabalar sn avukat bende sizler gibi bu ilacı yasak uyuşturucu listesinde olan bir madde sanıyordum ancak bizim oturduğumuz yerden biri bu çetelerle bağlantılı ve özel bir hastanede bir doktorla anlaşmışlar her gün oraya farklı kişiler götürerek bu ilacı yazdırıp dediğiniz gibi el altından satarak kutusundan yaklaşık 1000 ve 1500 tl arası kazanç sağlıyorlar ve her gün 10 bin lira ve üzeri kazandıklarını biliyorum bana ulaşırsaniz konuyla ilgili sohbet etmek isterim 05414644789
 • Aysen
  6 ay önce
  Banada yeni yazıldı içmeye cesaretim yok. Ağrılarım kronik durumda fibromiyalji. Ne yapicam bu ilaca başlıycam.
 • Bilir Kişi
  10 ay önce
  Kişi kendinden bilir işi.İlaç hakkında bilmediğin o kadar çok şey var ki çok anlamsız ve içi boş cümleler oluşturmuşsun.Siri yazsaydı belkide daha anlamlı olurdu.Kardeşim,asıl uyuşturucu ticaretini yapanlar hint kenevirini serbest bırakıp terör örgütlerine en büyük darbeyi vurmayanlardır.Ayrıca bu ilacı ben kullanıyorum ama kötüye değil ağrılarıma kullanıyorum.Düzenli doz ve kullanımı kısa bir süre olacak şekilde ayarlanmalı ve zaman içinde dozu düşürülerek bırakılması gereken bir ilaçtır. Sen şimdi burada üç beş tane çakal yüzünden ilacı gerçekten kullanmak zorunda olanları resmen ötekileştirmişsin. Avukatım diyosun ama bence bilgi konusunda çok zayıfsın.Olaylara tek yönüyle bakmayacaksın çok yönlü bakıp etraflıca araştıracaksın. Bu yazdıklarımı aşağılama olarak algılama ki zaten öylede değil ama rica ediyorum ölç biç tart ve ona göre davran.Kurunun yanında yaşı da yakma...
 • Numan Türkay
  10 ay önce
  Bence uzak durmak en iyisi hastalık dışında kullanmak şiddetli bağımlılık yapar doktorunuz yazmadıkça kullanmayın zaten kolay kolay yazmaz da
 • Soner yalçın
  10 ay önce
  Sevgili avukatım keşke özendirmek istemediğiniz ilacı gerçek boyutlarında anlatsaydınız mesela ölecek şekilde ağrıları olan ve kendini kaybedecek kadar aklı kalmayan insanlara son umut olarak kullanılması çok tehlikeli Bi ilac deseniz bu meret Esrar jameika bonzai denen maddelerden de daha kötü desek kullanamayan adamın 10 15 gün yemek yemeden ağrı sızı su ter içinde yanında aşırı sıtmalı ateşli hastalıkta baş gösteren vucudun bünyenin dengesini bozan ağzınıza alır almaz etki ettiğini sandığınız bu sentetik silikon ilaç bence he rşeyden zararlı ve kesinlikle kullanılmamalı allahım gençlerin ve kızlarımızın yardımcısı olsun vucudun da yaralar olmasını istemiyorsan tersu içinde kalmak istemiyorsan sağlığının 10 kat artmasını istiyorsan kullanma kullandırma
 • Yusuf korkut
  1 yıl önce
  Annem 84 yaşında bu ilacı 5-6 senedir kullanıyor. Üstelik yatalak uzman doktorlara gitmesi çok zor. Eskiden bir senelik rapor verilirdi sağlık ocağında yazdırabiliyorduk. Şimdi 3 aylık rapor ve uzman doktor 3-4 imza atılıyor. Yatalak Anneme ve bizim gibi evde bakıma muhtaç kişilete bu kadar zorluk çıkarmalarını doğru bulmuyorum . Ya siz?
 • d.o
  10 ay önce
  Ilacin nasil kotuye kullanildigini uyusturucu madde olarak satisinin yapildigini bilseydiniz bunuygulamaya hak verirdiniz.
 • m demir
  1 yıl önce
  ben lyrica bağımlısı bir insanım Allah düşmanımı düşürmesin
 • Gamze yılmaz
  1 yıl önce
  Bu hap artı esrar çekmediğim zulüm kalmadı eşimden 3aylık hamile ilken beyin kontrolü denen hiç birşey kalmıyor neler yapmadıki

Son Yazılar