YENİDÜNYA DÜZENİNE ALIŞMAK
AYÇA ÖZDEMİR

AYÇA ÖZDEMİR

AYÇA’NIN GÖZÜNDEN

YENİDÜNYA DÜZENİNE ALIŞMAK

28 Nisan 2020 - 10:49

Sonunda beklenen haberler gelmeye başladı. Uzun süredir Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek olumlu açıklamaları bekliyorduk, normalleşmeye giden bu yolda ölüm oranlarının azalması umudumuzu perçinledi.

Artık yavaş yavaş hayat normalleşirken salgın hastalığın sonrasındaki yaşama da ayak uydurmak gerek ki bu dünya ve ülkemiz açısından en mühim konu. İnsanlığın korkularını besleyen virüsün yol açtığı bireysel etkiler, virüs geçtikten sonra da uzun süre tesirini gösterecek bir psikolojik savaşa dönüşecek.

İnsanlar virüs döneminde nasıl ki doktorların, profesörlerin söylediklerine kulak kesildiyse; virüs etkisini yitirmeye başlarken ve yitirdikten sonrada psikolog, sosyolog gibi uzmanlara da kulak kesilmeliler.

Bu bunalım evrelerini en az zararla atlatmak için; bir yol haritası çizilmeli, eğer yakın gelecekte 3. sayfa haberlerini daha çok görmek istemiyorsak bu konudaki uzmanlar dinlenmeli, öneriler ciddiye alınmalı, örgütsel ve bilimsel çalışmalar yapılmalıdır.

Milletimiz zor zamanlarda elini taşın altına koymayı bildi, sebat etti. Şimdi milletimize psikolojik ve toplumsal destek verme zamanı…

Zaten içinde yaşadığımız çağ hakkında; ‘Kaygı Çağı’ nitelendirmelerini oldukça fazla işitir olduk. Kaygılarımızı had safhaya çıkaran bu süreçte, ruhlarımızın tedaviye ihtiyacı var. Damgalanma duygusunu bir kenara bırakarak gerekli destekleri almaktan çekinmemek mühim bir rol oynuyor.

Aile bağının önemini anlatma zamanı ki, bu boşanmaların önünde bir bariyer niteliği görecektir.

İş bölümlerinin homojenleştiğini sosyal medyada oldukça fazla gözlemledik. Yemek yapan, ekmek yapan ve bunu bir terapi gibi kullanan erkeklerin de sayısı oldukça fazlaydı. Belki bu dönemden sonra eşlerine bu hususta daha fazla destek olmalarına yol açacak temeli oluşturmuşuzdur.

İşsiz kalanlara psikolojik ve ekonomik destek zamanı, işsizlik toplumumuzda son zamanlarda ciddi oranda yükseliyor ki bu konu çok boyutlu bir olgu niteliği taşımaktadır. Toplum olarak ev geçindirme görevini her daim erkeğe atfettiğimiz için ne kadar günümüzde bu değişmiş olsa da, en fazla zarar gören kesim erkekler olacak gibi gözüküyor. İnsan ekonomik sıkıntılar çektiği esnada gözü başka herhangi bir şeyi göremeyecek noktaya kadar gelir. Özellikle işsizlik ve ekonomik sorunlar için ciddi önlemler alınmalıdır.

Çocuklara ve yaşlılara dışarıdaki hayatın değerini, özgürlüğün aslında bir birey için vazgeçilemez olduğunu anlatma zamanı…

Dünya hem korktu, hem bunaldı. Bu bunalımın sonuçlarını asgari düzeyde atlatma zamanı…

Yenidünyanın şekillenmeye başladığı bu süreçte, gençlerimizin eğitiminin ve öğretiminin her zamankinden çok daha fazla önemli olduğunu idrak etmemiz gerek.

Analizleri, gündemi ve tüm verileri dikkatle incelememiz gerekiyor ki yenidünyada adımımızı sağlam atalım. Bu kıssadan çıkarılacak milyon tane ders var, lakin görmeyi bilene…

Nasıl ki bu süreçte doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız hastalarımıza şifa oldu, bir canın kıymetini tüm dünyaya gösterdi, süreç sonrasında da toplumu tedavi edip, ülkece şifa bulmamızın tam zamanıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar