FACEBOOK SISKASI!
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

FACEBOOK SISKASI!

22 Aralık 2020 - 08:40

İş veya röportaj amaçlı veya ziyaret amaçlı gezilerde dikkatimi çeken bir nokta var; iş yerleri ve kamu kurumlarında facebook kullanım çılgınlığı. 

Nereye gittiysem Facebook açık arkadaş!

Devlet daireleri de özel işletmeler de…

Hatta ziyaretin sonunda facebook arkadaşı bile hemen oluyoruz.

Bu derece yani!

İş yerinde bilgisayarı önünde olup da facebook, twitter, blog vb. sosyal içerikli internet siteleri ve sohbet ortamlarına üyeliği olmayan yoktur.

Düşünsenize, facebook kullanmayana MARJİNAL diyor olduk.

Son 1-2 yıldır dikkatimi çeken bir nokta da özel iş yerleri ve kamu kurumlarında bu tarz internet kullanımın yaygın bir şekilde olduğu ve bu kullanımların normal karşılanması.

Yani facebook kanıksanmış bir durum olmuş.

Facebook kullanımı işyerleri ve kurumların iş verimliliğini önemli derecede azaltıyor.

Çalışma alanları içerisinde kişisel mail kullanımı dahil bu tarz internet siteleri veya programlarının kullanımı çalışanların ‘tazminat ödenmeksizin’ işten çıkarılma nedeni aslında.

2007 yıllarında bu meretler işyerlerinde pek iyi karşılanmıyordu ama…

Şu an cep telefonuna da girince, otoritenin yapacak bir şeyi kalmadı.

Ne yapacak, telefonu mu yasaklasın?

Dedim ya, aslında işten atılma sebebi.

Bu konu ile ilgili Yargıtay’a intikal eden bir dava bile var. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 5.2.2007 Tarih ve E.2006/30107, K.2007/2011 sayılı kararı ile bu sabitlenmiş durumda.

İşyerine ait bilgisayar ile o işyerine veya kuruma ait kişisel bilgisayarı ve dolaylı olarak ağ da bulunan tüm kullanıcıların bilgisayarlarındaki bilgileri tehlikeye sokmak, mesai içindeki kişinin kendi iş verimliliğini yüzde 80 oranında düşürmesi, özellikle ekonomik olarak zorlanan işletmeler için önemli maddi kayıplar anlamına geliyor.

Bakın, bunlar şaka değil.

Bunlarla ilgili bilimsel çalışmalar var.

Peki ne yapmalı?

Çalışanlar uzun vadeli ve huzurlu bir işyeri hayal ediyorlar ise facebook vb. kronik alışkanlıklarından en azından mesai saatleri içinde kurtulmalılar.

Girmemeliler.

Konsantrasyonlarını işten başka şeye vermemeliler.

İşverenler ve kamu kurumları ise personelini en kısa sürede uyarmalı, uyarıların yerine gelmediği durumlarda ağ da bulunan bilgisayarlara bu tarz internet araçlarına erişimi engelleyici donanım veya yazılım eklemeliler.

Kısacası…

Kronik bir hastalık haline gelen Facebook vb. internet uygulamalarına mesai saatleri içerisinde izin verilmemeli ve erişimler engellenmelidir. 

Unutmamak lazım ki; “Memleketin mesai saatlerinde sanal sosyalleşme yerine reel büyümeye ve bireylerin fedakarlığına ihtiyacı vardır.”

Ülke olarak facebook sıskası olmamalıyız!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar