İÇERDEN VURULANLAR
Reklam
  • Reklam
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

İÇERDEN VURULANLAR

31 Ağustos 2020 - 09:20

İçimizdeki İrlandalılar vardır. Pirinç içinde pirinç renginde. Fark ederiz, biliriz onları da. Bizi yiyip bitirmelerini anlayamayız. Bildiğimiz münafıklar gibidirler. Kaleyi içerden fethetmek diyemem. Fetih iyidir. Kaleyi içerden kuşatmaktan, düşürmekten bahsediyorum. 
Sığınacağın limanın, sükun bulacağın mekanın, teselli bulacağın kucağın... 
Senin için bir ateş olması ne kötü değil mi? Hayat içerisinde gerim gerim gerilip, patlamanın eşiğine gelip rahatlayacağın yere gidersin. 
İçeriye... 
Ancak orada eğer seni bir gül değil de bir ateş bekler ise yandın. Hem de ne yandın! O zaman hâlin iç güveysiden hâllicedir. Bu basit bile kalır. İç güveysi iyidir, sığınmıştır, huzur bulmuştur belki. Ama siz içeriden kuşatılmışsınız, vurulmuşsunuzdur böğrünüzden.
Deplasmanda mağlup olanları bir yere kadar anlayabilir, hoş görebiliriz veya onlara acımayabiliriz. Ya içeride mağlup olanlar... 
Acınası hâlleri vardır onların... 
Kimseye durumunu anlatamaz onlar. Seyircilerinin gözleri önünde serilmişlerdir yere. Sırtları yere gelmiştir evlatlarının önünde. İnsanda ne gurur kalır, ne güven, ne itimat, ne gezecek hâl, ne de piyasaya çıkacak cesaret... 
İçeriden vurulanların hikâyeleri ne kadar acıdır. 
Bir bilseniz... 
Anlatamazlar... 
Koca çınar, kükremiş ormanlar kralı aslan çok güçlü gelir dışarıdakilere. Ancak o aslan görünen, başka yerde kedidir. Fırtınalı diyarlarda yetişen çınar, bir dal değerindedir. Veya o duruma düşürülmüştür. Orduları dize getiren bir komutanın evdeki eşine boyun eğmesi sizce nasıl yorumlanmalı? Bu durum komutanda travmalara sebep olmaz mı?
Bir kurdun çınarı ince ince, dilim dilim, lime lime, yumuşak yumuşak, sinsi sinsi kemirmesini bilir misiniz? Bu hâle dair sizde de hikâyeler var mı? Anlatabilecek, paylaşabilecek yürek var mı? İşin en acıtanı da nedir bilir misiniz? Sizi yakan, yıkanın bu durumun hiç ve asla farkında olmamasıdır. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar