İNSANLIK ANAYASASI
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

İNSANLIK ANAYASASI

28 Kasım 2019 - 10:44 - Güncelleme: 28 Kasım 2019 - 12:09

1-Önce sev. Evreni, doğayı, bitkileri, hayvanları ve insanları sev.

2-Ve bu sevgiyi çevrene dağıt. Etrafındakileri mutlu et. Onların sevinç ve kederlerine ortak ol. Mutluluğu başkalarını mutlu etmekte ara.

3-İyiliğe iyilikle karşılık ver. Ve bir dost kazan. Eğer kötülüğe kötülükle karşılık verirsen, sende ayni karşılığı görürsün ve bu böylece devam eder. Düşman kazanırsın. Kötülüğün cezalandırılmasını Allah’a bırak. 

4-Yaşamdaki amacımız; bir hedefe varmaktır. Bu hedefe doğru ilerlerken en doğruyu Allah’ın gösterdiği ilkeler çerçevesinde kendi sağduyun ile bul. İyi ve kötünün değerlendirilmesini başkalarının etkisi altında kalmadan yap.

5-Kimseye kötülük etme. Yıkıcı değil yapıcı ol. Herkese kötü ya da iyi olsun, tarafsız davran. Nefret kin gibi insanlığı zedeleyici duygulardan arın. Yardımsever ol. Zor durumda olanlara daima yardım elini uzat. 

6-İnancını hiçbir zaman yitirme. Yaşamın boyunca birçok güçlük haksızlık ve başarısızlıkla karşılaşabilirsin, hayatta her şeyi kaybedebilirsin ama asla inancını kaybetme.

7-Çaresiz kaldığın zamanlar, başarısızlığa uğradığın zamanlar düşün, hatalarını değerlendir. Ve bu hatalardan kendine bir ders edin. Asla onları tekrar etme. 

8-Dürüst ol. Hangi şartlar altında olursa olsun, yalan söyleme. Yalan söylemekle gerçeği yok edemezsin.

9-Kimseye zarar vermeksizin dilediğince yaşa, gez, eğlen, çalış, sev, sevil.

10- Dünyaya bir kez geliriz. Onun için kısacık bu yaşamı elinden geldiğince değerlendir. Hayatta her şeyi öğren ve sonra bu öğrendiklerini iyi ve kötü diye iki sınıfa ayır.  Sonra yalnızca iyi olanları kendine mal et.

11-İnsanlık için çalış ki; öldükten sonra arkandan ‘iyi insandı’ densin.

12- Geri kalmış düşüncelerden sıyrıl ve ilerleyen zamana ayak uydur. Allah insanlara  düşünme yetisi vermiştir. Bunu kullanarak insanlık için yararlı şeyler yap.

13-Bencil davranma. Unutma ki; olgun ve erdemli kişi kendisine çevresindekilerden daha az değer verebilendir.

14- İnsanlar doğuştan hürdür. Özgürlüğünü hiç bir şeye değişme. Kendin hakkındaki kararları kendin ver. Yabani bir köpek olmak tasmalı bir köpek olmaktan iyidir.

15- Mutluluğu uzaklarda arama. Onu kendi içinde bul. Ufak şeylerden kendine mutluluk payı çıkarmasını bil. Sahip olduklarınla yetin. Açgözlü olma, sahip olduklarını da kaybedebilirsin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar