İYİ İNSAN
Reklam
  • Reklam
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

İYİ İNSAN

12 Mayıs 2020 - 11:35

Çevrende herkes şaşırsa, bunu da senden bilse bile, sen aklı başında kalabilirsen eğer, herkes senden kuşku duyarken hem kuşkuya yer bırakır, hem kendine güvenebilirsen eğer, bekleyebilirsen usanmadan, yalanla karşılık vermezsen yalanla, kendini evliya sanmadan kin tutmayabilirsen kin tutana, düşlere kapılmadan düş kurabilir, yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer, ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir, ikisini de vermeyebilirsen eğer, söylediğin gerçeği büken düzenbaz kandırabilir diye safları dert edinmezsen, ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz, koyulabilirsen işe yeniden döküp ortaya varını yoğunu, bir yazı turada yitirsen bile yitirdiklerini dolamaksızın dile baştan tutabilirsen yolunu, yüreğine sinirine dayan diyecek direncinden başka şeyin kalmasa da herkesin bırakıp gittiği noktaya sen dayanabilirsen tek, herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen,  unutmayabilirsen hakkı, krallarla gezerken dost da düşmanda incitemezse seni ne küçümser ne de büyültürsen çevreni, her saatin her dakikasına emeğini katarsan hakçasına, her şeyiyle dünya önüne serilir, üstelik İYİ İNSAN demektir.

YAVUZ HIRSIZ

BİR çiftçi bereketli bir hasat mevsiminden sonra mısırları bir kenara yığmış. Sonra da evine girip bir köşede başlamış hesap yapmaya. Tahmini şu kadar elime geçer. Bu kadarıyla borçları kapatırız, şununla şunu alırız, şu kadar ev masrafı, bu kadarla da çoluğu çocuğu sevindiririz diye düşüncelere dalmış.

Çiftçi bu hülyalarda dolaşırken, dışarıdan kazların sesiyle irkilmiş.

Bu sesler normal değilmiş; sanki sevinç çığlıkları gibiymiş...

Çiftçi hemen doğrulup fırlamış kapıya ki ne görsün!

Kendi kazları yetmiyormuş gibi komşuların kazlarını da alıp organize halde mısırlara dalmışlar ki ne cümbüş...

Bu hali gören çiftçi yalınayak hücuma geçmiş kazlara; ama adamlar yavuz hırsız...

Çiftçinin bütün hışmıyla saldırdığını görünce hemen savunmaya geçip başlamışlar tıslamaya.

Tıssss, tıssss, tıssss... Her yanı bir tıslamadır sarmış.

Canı yansa da bu kadar çok tıslayan kazla baş edemeyeceğini anlayan çiftçi duraklayıp kazlara seslenmiş:

"E insaf yani, hem malımı talan edin sonra da 'susss'deyin, bu kadar da olmaz ama..."

Haksız olan insafsız da olur genelde.

Haksız ve kural tanımayan kimseler bu huylarından ötürü, dönerler doğru konuşanları ve hakkı savunanları suçlarlar, susturmaya çalışırlar. Bunun için insan hak yolundan sapmadan, haksızlarla en güzel şekilde mücadele etmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar