KİTAP OKUMAK
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

KİTAP OKUMAK

09 Haziran 2020 - 09:32

Toplumumuzda temel sorun yeterince okumamak, okuduklarımızı algılamamak ve dolayısı ile bireysel eğitimimizi tamamlayamamaktır.

Bu nedenle sizlere bir iki kitaptan alıntı yapıp, bu alıntılarla belki ilginizi çekip hem okuma eylemine, hem de alıntı yaptığım kitaplara ilginizi çekebilirim diye düşünüyorum…

Yalnız Gezerin Düşleri …Jean-Jacques Rousseau

“Bana karşı olan düzeni bütün olarak görmeye başlar başlamaz, sağ kaldıkça, halkı yeniden kendimdenyana çevirmeyi başaramayacağımı iyice anladım; aslında karşılıklı olmasına olanak kalmayan bu barışınartık bir yararı da yoktu. İnsanlar bundan sonra bana dönseler de, beni bulamayacaklardı. Onlarla ilişkilerim, bana aşıladıkları beğenmezlik yüzünden hem anlamsız, hem de benim için bir yük olacaktı; yalnızlığımda onlarla birlikte yaşamakta bulamayacağım bir mutluluk buluyorum; insanlar, toplumyaşamının bütün zevkini yüreğimden kopardılar. Artık bu yaşta o zevki duyamam; iş işten geçti. Bundanböyle iyilik de kötülük de etseler, onlardan gelen her şeye karşı ilgisizim; ne yaparlarsa yapsınlar, karşıtlarım benim için bir şey yapamazlar.”

JaneEyre - CharlotteBronte

“... benim, kimselerden öğrenmediğim bir inancım var. Bundan kimseye bahsetmem, fakat onu düşünmekten sonsuz zevk duyarım. Çünkü o, her şeye ümit verir, bu dünyayı ve kainatı sonsuz bir uçurum olmaktan kurtarır. Bir dinlenme yeri, büyük bir aile yuvası haline sokar. Ancak bu düşünce ile suçluyu suçsuzdan ayırır ve suçtan nefret ederim. Bende bu inanç varken intikam hissi yanıma uğrayamaz. Hakaretler beni rahatsız edemez, haksızlıklar ezemez. Sükunet içinde sonumu bekleyerek yaşarım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar