ŞARKI SÖYLEYELİM..
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

ŞARKI SÖYLEYELİM..

30 Ağustos 2021 - 07:12

Bugün canım içinizi karartmadan önce şarkı söylemek istedi…

Ve nedendir bilmem aklıma hemen Nazan Öcel’in yıllar önce dillere pelesenk olan şarkısı geldi; “HEP AYNI NAKARAT”.

Hadi gelin birlikte söyleyelim;

Kimi yükseklerden uçuyor

Kimi kimi yükseklerden

Kimi gerçeklerden kaçıyor

Kimi kimi gerçeklerden

Kimine bir haller oluyor

kimi hep bir şeylere takıyor

Kim kimi densiz kimi den'li

Açıyor gülleri birinin

Açıyor gülleri

Çalıyor zilleri birinin

Çalıyor zilleri

Etekleri

Aynı nakarat

Hep aynı aynı

Yarısı bayat

Hep aynı aynı

Yarısı hayat

Aynı nakarat

Anlat anlat

Kiminin öfkesi yangın

Kiminin tövbesi

Kiminin gözleri baygın

Kiminin sözleri

Kimi hep muzır işlere bayılır

Kimi her gün bunalım takılır

Kimi kimi tel'siz kimi telli

Tantana var iş yok

Gürültü var ses yok

Sureti var aşk yok

Görüntü var renk yok

Tantana var iş yok…..

 

YAŞAMA VE OLAYLARA BAKIŞ

Hepimiz sahip olduklarımıza ya da sahip olmak istediklerimize farklı açılardan bakar ve yolumuzu öyle çizmeye çalışırız…

Hayatını daha konfor içinde geçirmek isteyen bir genç kız, Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan'ın CEO'su James Dimon’a bir mektup yazar ve şu soruyu sorar;

 

“Sizinle dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. Yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. Aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz fakat New York’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar orta sınıf sayılıyor.

Çok şey istemiyorum. Bu sitede yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? Hepiniz evli misiniz? Sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek?

Bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil. Size alçak gönüllülükle soruyorum:

1) Zengin bekarlar nerede takılır? (Lütfen bar, restaurant, spor salonu gibi mekanların isimlerini ve adreslerini yazın.)

2) Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

3) Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? Bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.

4) Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? Benim hedefim evlenmek.”

Bayan Güzel…

J.P. Morgan'ın CEO'su James Dimon mektubu şöyle cevaplandırı;

“Sevgili Bayan Güzel,

Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. Tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin. Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple okuyan kimsenin zamanını çalmadığımı ümit ediyorum.

Bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir. Cevap çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek: A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz. Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız. Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.

Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de iyi bir fikir değil. Aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

Söylediklerim size zalimce geliyorsa şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam lazım.

 

Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm. Bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. Zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek.”

CEO J.P. Morgan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar