ŞİDDET
Reklam
  • Reklam
AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

AYŞEGÜL ASLAHAN TOPAL

ŞİDDET

19 Ağustos 2020 - 10:53

Şiddet mağduru kadınlar başlıklı gazete haberleri, TV yayınlarını vs. çoğumuz duymuşuzdur ya da okumuşuzdur.
Biliyor musunuz bizim şiddet mağduru olan kadın, çocuk, aile bireyleri ve hatta tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması için düzenlenmiş 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı şiddetin önlenmesi başlıklı bir kanunumuz vardır.
Evet bu kanun ilk bakışta adı itibariyle ve uygulamada şiddet mağdurları olarak kadınlar gündemde yer aldığı için sanki kadınlara özel bir koruma kanunu gibi bir algı oluştursa da öyle değildir.
Bugün şiddet mağdurlarının, şiddetin sadece fiziki şiddetten ibaret olmadığında olması gereken, hatta toplumca farkındalığında olmamamız gerektiği, şiddetin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmenize sebep olan her türlü şeyi kapsadığının önemine farkındalığında olduğumuz temennisi ya da olacağımız günlerin yakın olduğu temennisi içerisindeyim.
Bugün fiziki veya psikolojik şiddet mağduru olduğunu beyan eden kadınları, iş bu kanun kapsamında eşlerine karşı koruyan kararlar bakımından bir de erkekleri ele almak gerektiği kanaati ile bu yazıyı yazma ihtiyacında oldum.
Erkek eşler bu kararlar ile öncelikle ceza yargılamaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Erkek eşler için bir diğer önemli husus bu kararların uygulamadaki durumlarıdır.
Şöyle ki; bu kararların hepsinde kadın olan eşler erkek eşleri hakkında uzaklaştırılma kararları verildiği zannı ile onları eve dahi almama şeklinde hareket etmeye kalkmaktadır.
Ancak bu kararların tamamında evden ve kadın eşten uzaklaştırma adına düzenlenmesi söz konusu değildir.
Erkek eşleri sadece eylem için uyaran ve aynı eylemin tekrarlanmaması için ihtarat yapılan kararlarda erkek eşler evlerine gitmeye bile çekinir hale gelmekte hatta evlerine gitmek istemelerinde kadın eşlerin kolluk kuvvetlerini arayarak eşlerin evden çıkarılmasını dahi talep etmektedir. Şimdi diyeceksiniz ki bunlar hassas mevzular, aile içi durumlar…
Bu kanunun sadece kadın için olmadığını şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadın, çocuk, aile bireyleri ve hatta tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması için düzenlenmiş ve bu korunmalara yönelik tedbirleri belirlemiştir.
Uğradığınız şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmenize sebep olacak nitelikte ise veya muhtemel hareketler dahilinde ise yani uğradığınız tehdit, baskı özgürlüğümüzün keyfi engellenmesini içeriyor, toplumsal, kamusal ve özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranış sizlerin şiddet mağduru olduğunuz anlamına gelmektedir.
Şiddet mağduru iseniz ister kadın, ister erkek, ister çocuk, ister yaşlı şiddet önleme ve izleme merkezlerinden yardım isteyin…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar