PANİK BOZUKLUK (PANİK ATAK) NEDİR?
Reklam
  • Reklam
BİRSEN KOCAMANOĞLU

BİRSEN KOCAMANOĞLU

PANİK BOZUKLUK (PANİK ATAK) NEDİR?

26 Ekim 2021 - 09:33

 

Mitolojiye göre yarı keçi yarı insan şeklinde bir yaratık olan kırların ve çobanların tanrısı ‘pan’, kırlarda insanların karşısında çıkar, onları korkuturdu. Bu hikâyeden hareketle ‘pan’ın yarattığı korkuya benzer korku manasında ‘panik’ kelimesi ortaya çıkmıştır.

Panik atak, beklenmedik bir anda ortaya çıkan, gittikçe şiddetlenen ve ara ara tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun korku ve endişe nöbetleridir. Çaresizlik hissi yaratırlar. Kişi her şeyin sonunun geldiğini, kalp krizi, felç geçireceğini, düşüp bayılacağını, öleceğini, aklını kaybedeceğini, kötü bir şeylerin olacağını düşünür. 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar; çoğu zaman 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçer. 

PANİK ATAKLAR BEYNİN YANLIŞ ALARMIDIR!

Panik atak, vücutta acil durumlarda devreye giren bir alarm mekanizmasıdır. 

Bu alarm mekanizması bozulduğunda yani beyindeki korkuyu yöneten bölgelerin aşırı duyarlılığı sebebiyle ikide bir düğmeye basıldığında, hem fiziksel hem de mental olarak yoğun bir uyarılma sağlayarak insanı reaksiyon vermeye hazır hale getirir.

İşte bu alarm durumuna bedenin verdiği tepki, tıpkı tehlikeli durumlarda verilen tepki gibi olur. Hastalarımızın çoğu zaman “kriz” adını verdiği bu nöbetlere biz “Panik Atak” diyoruz. Panik atak belirtileri esasen adrenalin hormonunun aşırı salgılanması sebebiyle oluşur ve panik atak belirtilerinin olmazsa olmazı ölüm, kontrolünü kaybetme ve aklını kaybetme korkularından birinin olmasıdır.

Panik atak belirtileri nelerdir?

-Göğüs ağrısı yada göğüste sıkışma

-Çarpıntı, kalbin kuvvetli yada hızlı vurması

-Terleme

-Nefes darlığı yada boğulur gibi olma

-Soluğun kesilmesi

-Baş dönmesi, sersemlik, düşecek yada bayılacak gibi olma

-Uyuşma ya da karıncalanma

-Üşüme, ürperme ya da ateş basması 

-Bulantı ya da karın ağrısı

-Titreme ya da sarsılma

-Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

-Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu

-Ölüm korkusu.

Bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlası oluyorsa buna panik atak diyoruz. 

Panik atak sadece panik bozukluğunda görülmez. Hemen hemen her anksiyete (bunaltı) bozukluğunda ve diğer ruhsal ve fiziksel hastalıkların seyri sırasında görülebilir. 

Panik atak her ne kadar yaşamı tehdit edici bir durum olmasa da oldukça korkutucu bir hal alabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. Belirtilerin tespit edilmesi ve uygun tedavinin verilmesi ile birlikte kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar