ENGELLERİ BİZ KALDIRALIM! 
CANAN YILDIRIM

CANAN YILDIRIM

ENGELLERİ BİZ KALDIRALIM! 

02 Aralık 2021 - 09:18


Bugün, hepimiz için bir kez daha “hayatı ne kadar ortak ve eşit yaşıyoruz”u sorgulamamız gereken bir gün. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık günü, engellilerin yaşama tüm insanlar gibi tam ve eşit katılımının sağlanması ve yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. 

5378 sayılı “Engelliler Kanunu”na göre, “Engellilik” şöyle tanımlanmaktadır; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecede kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir. Bireysel olarak topluma karşı olan sorumluluklarımızdan biri de, engelliliğe çözüm yolları geliştirmek; engelli insanların sahip oldukları zihinsel ya da bedensel güçlerini, yeteneklerini, sadece kamusal ve sosyal alanlardaki yetersizliklerden dolayı sergileyememelerinin önüne geçilmesini sağlayacak projeler üretmektir. 

Dünya ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 15’i engelli bireylerden oluşur, Türkiye’de resmi verilerde 1,5 milyon engelli birey olduğu belirtilse de, resmi olmayan verilerde 9 milyon seviyesinde olduğu söylenmektedir. Bu yüksek oranlar, her birimize düşen sorumluluğun büyüklüğünü de göstermektedir. 

Konuttan yollara, parktan kamu binalarına, taşıtlardan sosyal alanlara kadar yaşamın her alanında düzenlemelerin yapılması çok değerlidir. En önemli insan haklarından olan sağlık ve eğitim konularında hassasiyetin daha fazla olması gerekmektedir. Eğitime ulaşımda: yolların, taşıtların planlanmasından, eğitim kurumlarının fiziki koşullarının düzenlenmesine, kullanılacak teknolojik cihazların standartlarının yükseltilmesi kadar birçok alanda çalışmalar yapılması son derece önemlidir. Sağlık ise bireyin kendisini hem güvende hem de huzur içinde hissetmesi gereken bir kulvardır. Bu konuda atılacak her adım, engelli bireyin önündeki birçok engeli aşması için umut verecektir. 

Yüksek kalitede rehabilitasyon hizmetlerine ulaşılabilirliği kolaylaştırmayı sağlamakla beraber bu hizmetlerin devamlılığının olabilmesi; engellilik oranlarının düşmesine katkı sağlayacağı gibi sosyal adaptasyonu artıracaktır. Kullanılması gereken yardımcı cihazların temini ve yenilenmesi için gereken uygulamaların pratik ve hızlı düzenlenmesi, engelli bireylerin yaşam standartlarını artıracağı aşikârdır. Tabi ki tüm bu hizmetlerin maliyetinin planlanması, ekonomi alanında profesyoneller tarafından, engelli bireylerin sağlığa erişimini kolaylaştırmak amacına yönelik yapılması gerektiği bilinmektedir. 

Engellilik, toplumda görülen birçok güzel örnek gibi, engel tanımayıp yaşamı sahiplenen bireylerin aşamayacağı bir sorun değildir. Düşünce ve bakış açımızı değiştirerek, bugün olduğu gibi her zaman farkındalığımızı yüksek tutarak, toplumsal sağlanan hakların artırılmasını destekleyerek, yüreğimize engel koymayarak, severek ve saygı duyarak hayatı paylaşmalıyız. 

ENGEL BİZ OLMAYALIM... 

UMUT ve GÜVEN OLALIM...

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar