• Reklam
SAMSUNSPOR SEVGİSİ
Ercüment GÜL

Ercüment GÜL

SAMSUNSPOR SEVGİSİ

22 Mart 2019 - 09:17

Samsunspor Kulübü 1965 yılında kurulmuş ve ilk kez katıldığı Türkiye Profesyonel Futbol 2. Ligi’nde şampiyonluğu 4 yıl sonra 1969-70 sezonunda yakalamıştı.

Yakalamıştı diyorum çünkü yaşım gereği bu şampiyonluğu adım adım tribünden izleyen, şahit olan o zaman ki bir taraftar ve şimdi hayattaki nadir gazetecilerden biriyim.

Samsunspor bu şampiyonluğuyla o zamanki 1. Lig şimdiki Süper Lig’e çıkma başarısı gösteren ilk Karadeniz takımı olma unvanını da yakalamıştı.

Anlayacağınız o zamanlar Trabzonspor dahil tüm Karadeniz takımları 2. Lig’de oynuyordu.

Hiç unutmam 1. Lig’de yani Süper Lig’deki ilk maçımızı Eskişehirspor’la oynamış ve maçı 2-0 kazanarak tüm ülkede dikkatleri ilk kez bu kadar üstümüze çekmiştik.

Bu galibiyet için gazeteler, “Eskişehirspor Karadeniz’de battı!”başlığı atmıştı.

O gazeteyi okurken gözlerimin dolduğunu daha dün gibi hatırlıyorum.

Sonrasında ise Samsunspor Kulübü’nün 54 yılda yaşadığı tüm şampiyonluklarda yada bir alt lige düştüğü kötü sezonlarda, kısacası her anında bir şekilde hep yine ben vardım.

Elbette bu sevgi ve tutku 90’lı yıllardan itibaren gazeteci olarak devam etti.

Allah böyle nasip etti.

Başkan İsmail Uyanık’ın yaşadığı ilk şampiyonluk olan 1992-93 sezonunda şehrimizde yaşanan o güzelliklere TRT ekranlarına program olarak hazırlayıp taşıyan bir gazeteci olma şansını yakaladım. 

O sezon hiç unutmam Ankara’da İsmail Uyanık ve birkaç arkadaşı yaptıkları toplantıda Süper Lig’e çıkan Samsunspor’un gelecek 13 yılda başarılı olmasının temelleri atılırken yine bende o toplantıdaydım.

O hayati toplantıda ilk kez teknik direktör Gigi Multescu ve Daniel Timofte isimleri konulmuş ve transfer edilmesine karar verilmişti.

Elbette o günler çok geride kaldı.

Bu sezon başı sayın İsmail Uyanık göreve başlarken birlikte çalışma teklifinde bulundu, ben gazeteciliği bırakmamak için kabul etmemiştim.

Sevgili başkan çok eski yıllarda hatırlıyorum, yönetim kurulu üyeliği teklifinde de bulunmuştu.

Sağ olsun var olsun.

Bunları yazmamın nedeni son zamanlarda birilerinin bilerek çanak tuttuğu Samsunsporluluğum konusunda şahsıma yapılan hakaretlere, cevap vermek adına olduğunu belirteyim.

Sonuç olarak İnşallah bu sezon yeter ki Samsunspor şampiyon olsun.

Bunlar sorun değil arkadaşlar.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Metin
    3 ay önce
    Samsunsporun Şampiyonlüğü üst katmanlarda yine istenmiyor.Çok yazık Samsun bir düşün çok geriye gitmeye gerek yok 1.Ligde önce bazı hesaplarla Mersin sonra bu çok açık ve net Antalya süper Lig finalinde Samsunsporun şampiyonluğu içerden ve dışardan bazı Lobilerce engellendi.Geçen sezon çok net Hakemlere verilen talimatlarla Hakemler Samsun üzerine oyunlar oynayıp Adanademir maçında verilmeyen nizami gol içerde dışarda vermedikleri penaltılarla Samsunu düşürdüler.Samsuna hiç bir siyasi sahip çıkmazken büyük yerlerden gelen talimatlara ses çıkaramadılar.Şimdi yine çok açık bir tezgah var bunu sadece bir kaç kişi biliyor.Uyan Samsun şehri Uyan taraftar uyan takımına sahip çık.

Son Yazılar