Anadolu Arkeolojisi'nde Skandal
Reklam
  • Reklam
ESAT BEŞER

ESAT BEŞER

Anadolu Arkeolojisi'nde Skandal

13 Eylül 2020 - 08:51

Anadolu, leziz mi leziz bir petek. Benzersiz lakin sahipsiz. 
Yabancı arkeologlar ise, doyumsuz birer obur arı, yürütmüşler yurdumuzu yüzyıllar boyu.
Skandal Arkeolog
Bu arkeologlar arasında, yalnızca İngiliz arkeoloğu Mellaart, adı skandala karışanıdır. Ki; bu sabıka, onun bilimsel başarısını da gölgelemiştir. Dahası, Dorak Hazinesi Skandalı’yla, Çatalhöyük kazısı, Türk hükümetince durdurulmuştur.
Gerçi, hazineye ilişkin yeterli delilin bulunmayışı, adlî soruşturmayı yarıda kesmiştir ve İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Gorney’in yönetiminde, asistan olarak, Mellaart, kazıya tekrar başlamıştır.
Ama, Gorney, üç hafta sonra, yerini Mellaart’a devredip, Londra’ya dönmüştür. Bunun üzerine, Mellaart’ın Türkiye’deki çalışma izni, yeniden iptal edilmiştir.
Ne var ki; Mezopotamya Ur Kral Mezarlığı keşfinden sonra, çağın en önemli keşfi olarak tanımlanan Dorak Hazinesi de sonuç itibariyle, birçok benzeri gibi, Anadolu’dan kaçırılmıştır.
Skandal Yankılanıyor
İngiliz arkeoloğu Mellaart, konuya ilişkin The Illustrated London News’de söz alıp, M.Ö. 3,000. yüzyıla tarihlediği eserlere ve özellikle de elektrondan yapılmış heykelciklere değinmiştir.
Akabinde, İngiliz arkeoloğun Sunday Times’de de konu ile ilgili iki seri yazısı çıkması üzerine, bu durum, Türk basınına da yansımıştır.
Mellaart, hazineyi nerede gördüğünü söylemekten önce kaçınmıştır. Daha sonra, hazineyi Ödemiş treninde tanıştığı bir Rum kızının İzmir’deki evinde gördüğünü söylemiştir.
Fakat, ne o ev ne de o Rum kızı bulunabilmiştir.
Doğrusu; muamma var bu işin içinde. Yoksa, İngiliz arkeoloğu Mellaart, yalan mı söylemiştir?
Velhasıl, kimi Batılı arkeoloğun adı, böylesine yankı uyandıran skandallara karışırken, Türk arkeoloğu Tahsin Özgüç, AFC Büyük Liyakat Nişanı (1979), Japon İmparatorunun Doğan Güneş Altın ve Gümüş Yıldız Nişanları (1988) ve Belçika Krallığı Ulusal Nişanı (1990) ile onurlandırılmıştır.
Dorak Hazinesi Skandalı’na ilişkin görüşlerini benimle paylaşan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Selçuk Kurtsatar, dünya tarihinde, yalanı siyaset diye kullanan İngilizler’in her zaman kendilerine uygun davranış sergilediklerini kaydetti.
İngilizler’in politik tavırlarına dair böylesine keskin tespitte bulunan Kurtsatar, şunları aktardı:
“Biz Türkler, her zamanki gibi dürüst olduğumuzu, Tahsin Özgüç hocamızın aldığı ödüllerle kanıtlamaktayız.”  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar