Yurtdışına Kaçırılan Anadolu Eserleri
ESAT BEŞER

ESAT BEŞER

Yurtdışına Kaçırılan Anadolu Eserleri

20 Eylül 2020 - 07:58

Bu üzücü bir gerçektir ki; günümüzde, Batı’daki birçok kütüphanede, Anadolu Uygarlıkları’nı yansıtan eserler çoğunluktadır. Aynı şekilde, Batı müzelerinde de Anadolu kaynaklı eserler sergilenir. 
Bu bağlamda, Karapınar (Konya) ve Oymaağaç (Merzifon) Höyükleri’ndeki eserler, Anadolu’dan kaçırılan tarihi eserlerin kimisidir.
Bunun dışında, Antakya’daki mermer ikonlar, Erdek civarındaki arkaik insan başı ve Van çevresindeki bronz eserler, tarihi eser kaçakçılığına birer örnektir.
Hacılar’daki (Burdur) tarihöncesi yerleşmeye ait seramikler de dünyanın tüm müzelerine dağıtılmıştır. Bu renkli seramikler, ayrıca, satış kataloglarına girmiştir.
Aynı şekilde, Gilindere (Aydıncık) sahil yolu yapılırken ele geçirilen eserler de Avrupa müzeleri satış kataloglarına girmiştir.
Avrupa kütüphanelerinde, Anadolu’ya ait, Anadolu’ya özgü çok sayıda el yazması kitap vardır.
Paris Milli Kütüphanesi’ne ve Londra Müze Kütüphanesi’ne Anadolu’dan mütemadiyen el yazması eserler gitmiştir.
Victoria Albert Müzesi’nin (Londra) İslam Salonu’nda ise, Türk çinileri, halı ve kilimleri sergilenir.
Saint Petersburg Hermitage Müzesi’nde ise, Pazırık Halısı sergilenir. Bu halı, dünyanın bilinen en eski halısıdır. Gördes Düğümü’yle (Türk Düğümü), M.Ö. 3. yüzyılda, Hunlar Devri’nde dokunmuştur.
İkinci Troya Hazinesi, Şimdi Nerededir?  
Troya (Hisarlık) civarında, bir mezarda bulunan altın ve gümüş eserler ise, Philadelphia Üniversitesi Müzesi’ndedir.
Düzce civarında bulunan Bizans ikonlarını ise, Louvre Müzesi ve Baltimore Wallers Sanat Galerisi, satın almıştır.
Zaten, başta Louvre Müzesi olmak üzere, New York Metropolitan Sanat Müzesi’yle, British ve Berlin Müzeleri, koleksiyonlarına her defasında, Anadolu’dan bir şeyler katmışlardır. Bu şekilde çoğalmışlardır.
Ne yazık ki; Batı kütüphanelerinde ve müzelerinde sergilenen Anadolu kaynaklı buluntuların, yapıtların toplamı, Anadolu’daki sergilenenlerle kıyaslanamayacak ve azımsanamayacak kadar çoktur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar