10 KASIM'IN ANLAMI
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

10 KASIM'IN ANLAMI

10 Kasım 2021 - 09:51

 

Değerli hocam Özer Ozankaya, "10 Kasım'lar, tüm Türk ulusunun sarsılmaz birliğini simgeler. Çünkü ‘onur, namus, haysiyet ve insanlığın varlığı için özgür ve bağımsız olmak zorunludur’ diyen Atatürk'le kucaklaşıyoruz" derdi.

Benim de Türkiye siyasi tarihinde kişilik olarak en çok sevdiğim ve en çok önemsediğim dört adamdan birisidir Atatürk. 

Özgürlük ve bağımsızlık kadar özgür ve bağımsız kişilik de onlarda simgeleşmiştir çünkü...

Neden önemserim Atatürk'ü? 

Karakteri 'bağımsızlık' olan bir liderdir de ondan. 

Çünkü emperyalizme bağımlılık ve kapitalizmin bir toplumun bağrında açtığı en derin yara; tarihsizleştirme, kişiliksizleştirme, yüzeysellik ve ikiyüzlü bir kültür enjekte etmektir. 

Emperyalizm açısından en tehlikeli, en radikal, en katlanılması olası olmayan düşünce de bağımsız sanayi ve enerji politikası izlememiz, bağımsız bilimsel ve teknolojik gelişmemizdir. 

Bu adım ister burjuvaziden ister emekçilerden gelsin, emperyalistler için en tahammül ötesi radikalizm; bu ‘basit’ ve ‘sıradan’ bağımsızlık düşüncesidir. 

Dincisinden ırkçısına, sağcısından solcusuna, sosyalistine kadar hepimiz 'terörist' olup ülkemize savaş açsak, emperyalistler hiç de rahatsız olmazlar emin olun. 

Zaten tek destekledikleri proje, Türkiye yurttaşlarının hep beraber ülkelerini ve birbirlerini yemesidir. 

Atatürk'ü neden benimserim? 

"Özgürlük ve bağımsızlık benim için bir yaşam konusudur. Ben yaşayabilmek için kesinlikle özgür ve bağımsız bir ulusun bireyi olmalıyım" der çünkü Mustafa Kemal Atatürk.

İşte bu nedenle her milli bayramda, her 10 Kasım'da Anıtkabir, insan seliyle dolar da taşar. 

Çünkü Atatürk bu ulusun gönlünde ve kafasında sonsuza değin yaşayacak olan onurun, özgürlük ve bağımsızlığın simgesidir. 

Cumhuriyet, yani ulusal egemenlik olmadan bağımsızlık, bağımsızlık olmadan da cumhuriyet olamayacağını simgeleyen Atatürk'ü, her 10 Kasım'da Türk ulusu kucaklar.

Çünkü 10 Kasım'lar, tüm ulusun sarsılmaz birliğini ve bağımsızlığını simgeler. 

Çünkü her 10 Kasım'da "onur, namus, haysiyet ve insanlığın varlığı için özgür ve bağımsız olmak zorunludur" diyen Atatürk ile kucaklaşırız.

Eşsiz kahraman Atatürk'ü en derin saygı, sevgi, gönül-borcu ve bağlılıkla anıyorum!

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar