3600 EK GÖSTERGE VE SEÇİM TARİHİ
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

3600 EK GÖSTERGE VE SEÇİM TARİHİ

14 Ekim 2021 - 09:15

 

3600 ek gösterge. Ya da katsayı..

 

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gelirini doğrudan etkileyecek olan bir rakam.

 

Devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. 

Emeklilik maaşı ve ikramiyesi de bu hesaba göre yapılıyor.

 

Şu anda ek gösterge 2200'lerde.

 

En son seçimlerden önce gündeme getirilmiş hatta iktidar 3600 ek gösterge düzenlemesinin memurlara verileceğini müjdelemişti.

 

Sonrasında askıya alındı, muhalefetin en çok gündeme getirdiği eleştirilerin başında yer aldı.    

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Ekim’de yaptığı açıklamasında ise; “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Ana muhalefet partisi lideri 'Bu sözü biz verdik falan' Biz kuru kuruya söz vermeyiz, biz yaparız. Bizim için aslolan öğretmenlerimizin huzuru, refahı ve motivasyonudur.” ifadelerine yer verdi.

 

3600 ek göstergenin gündeme gelmesinin memurları sevindirecek olmasının yanı sıra siyasi olarak da çok önemli sonuçları olacağı kesin.

 

Özellikle de 'erken seçim' tartışmalarını yeniden alevlendirecektir.  

 

Cumhurbaşkanının ek göstergenin çıkarılması konusunda işaret ettiği tarih, 2022. Her ne kadar 2022 yılı sonuna kadar demiş olsa da, çalışmaların hızlandırılarak 2022 sonbaharı hatta kasım ayına yetiştirilmesi içten bile değil.

 

Böyle bir ihtimal 2023'te yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin de bir yıl öne çekilmesi yani erken seçim ihtimalini de güçlendiriyor.

 

Çünkü 3600 ek gösterge meselesi, yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon öğretmen, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplamda 1 milyon 600 bin kişiyi etkileyecek bir konu.

 

Diğer taraftan: binlerce öğretmen ki -en az 250 bin kişi olduğu varsayılıyor- hemşire, din görevlilerinin emekli olabilmek için ek göstergenin 3600'e çıkarılmasını bekledikleri biliniyor.

 

Bu durum ek gösterge yükseldiği anda, Emekli Sandığı'na binlerce emeklilik dilekçesinin yağması ve devlette binlerce kişilik yeni kadro açılması anlamına geliyor.

 

Böyle bir durum da; atanma bekleyen öğretmenlerden, hemşire ve polis olmak isteyen gençlere kadar, işsizlik sorununun çözümü konusunda, iktidarın elini güçlendirecek en önemli fırsat.

 

Böyle bir ortamda 3600 ek göstergenin yaratacağı fırsatı, lehine çevirmek isteyen bir iktidar elbette, bunun meyvelerini de 'sandık'ta toplamak isteyecektir.

 

Anlayacağınız, 3600 ek göstergenin çıkış tarihi, erken seçim tarihini de bizlere gösterecek.

 

O yüzden ben şimdiden söyleyeyim erken de olsa, zamanında da olsa önümüzdeki seçime, "3600 ek gösterge seçimi' diyeceğimiz kesin.

 

Bunun peşine bir de iktidarın küçük ortağı MHP'nin seçim vaadi olan EYT'lilerle ilgili düzenleme gelirse, şaşırmamak gerek.

 

Alın size ballı kaymak...

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar