AMERİKALI ÜNLÜ GAZETECİNİN SIR ÖLÜMÜ
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

AMERİKALI ÜNLÜ GAZETECİNİN SIR ÖLÜMÜ

24 Eylül 2020 - 08:40

Andre Vltchek.
Amerikalı muhalif gazeteci Andre Vltchek'in ismini ilk olarak, dünyaca ünlü yazar ABD’li muhalif düşünürlerden Noam Chomsky ile birlikte yazdıkları 'Batı Terörizmi' kitabında görmüştüm.
Doğrusu bir solukta okuduğum, oldukça başarılı bir kitaptı. 
Vltchek'in adını yıllar sonrasında üstelik Samsun'da 9 gün kaldıktan sonra, İstanbul'a dönüş yolunda daha iki gün önce 'şüpheli bir ölüm' olarak kayıtlara girmiş olarak görünce bir hayli şaşırdım.
Ulusal gazetelerde de yer alan habere göre göre ABD'li gazeteci Andre Vltchek, İstanbul'da Beyoğlu Kemankeş Sokak'ta bir otel önüne geldikleri sırada araç içerisinde hayatını kaybetmiş.
İlginç olan, Vltchek ve eşi 9 gün önce Samsun'a uçakla gelmişler ve burada kentin uluslararası otellerinden birinde kalıp, Samsun'un tarihi ve turistik gezmişler. 
9 günün sonrasında Vltchek ve eşi Samsun'daki bir tur şirketinden VIP araç kiralayıp, iki özel şoförle birlikte İstanbul'a yola çıkmışlar.
Kalacakları otelin önüne sabah saat 05.30 sıralarında geldiklerinde eşi Vltchek'i uyandırmak istemiş ancak hareket etmediğini görünce, şoförlerle birlikte sağlık ekiplerine haber vermişler.
Olay yerine gelen sağlık ekipleri de Vltchek'in öldüğünü belirlemişler. Polis kayıtlarına da belgeselci ve araştırmacı gazeteci Andre Vltchek'in ölümü ‘şüpheli ölüm’ olarak geçti
Amerikalı gazeteci Andre Vltchek'in eşi Rossie İndira Vltchek'in polise verdiği ifade ede ise "İstanbul'a yaklaştığımızda uyudu. Otelin önüne geldiğimizde de kaldırmak istedim. Ancak uyanmadı" dediği belirtiliyor.
1963 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne bağlı Leningrad'da (şimdiki adıyla Saint Petersburg) doğan siyasi analist, araştırmacı gazeteci Vltcek, roman ve oyun yazarı olmasının yanı sıra fotoğrafçılık ve belgesel üzerine de çalışmaları vardı.
Sri Lanka, Kongo, Doğu Timor, Bosna ve Peru gibi onlarca savaş ve çatışma bölgesinde muhabirlik yapmıştı. Endonezya, Somali ve Ruanda ile ilgili belgesel filmler çeken Vitchek'in Okyanusya, Batı Terörü ve Progpagandası ile yayınlanmış kitapları da vardı.
Vltchek, son dönemde George Floyd protestoları üzerinden ABD'ye ve Batılı devletlerin korona virüs pandemisi yönetimine dair eleştirel açıklamalarda da bulunmuştu.
Amerikalı muhalif gazetecinin, Samsun'da bulunduğu süreçte kimlerle görüştüğü ve ölümü gerçekten de bir sır olarak kalacak gibi görünüyor.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar