ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKMALI
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKMALI

11 Kasım 2021 - 09:17

 

Şu anda asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, 10 milyonun üzerinde asgari ücretlinin eline geçen net ücret ise 2 bin 825 lira 90 kuruş.

2022 asgari ücret zammı için geri sayım başladı ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında, 4 kez toplanacak ve komisyon nihai kararını açıklayacak.

Görüşmelere az bir süre kala asgari ücret zammına ilişkin beklentiler ve tartışmalar da devam ediyor.

Herkes bu yıl ki asgari ücretin, geçmiştekilerine göre daha fazla olması gerektiği görüşünde.

Malum enflasyon yüzde 20'lere dayanmış durumda ve Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 17,63 olarak açıkladı. Sadece Merkez Bankası'nın tahmini baz alınsa bile, asgari ücretlilere en az yüzde 22 oranında zam gelmesi gerekiyor.

Bu durumda da 2022 yılında brüt asgari ücretin 4 bin 364,50 TL'ye net asgari ücretin ise 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir süre önce yaptığı açıklamada, asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına ilişkin çalışma yürüttüklerini söylemişti.

Zaten muhalefetin talebi de bu yönde. Bu kapsamda asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına yönelik bir çalışma olduğu biliniyor.

Asgari ücretten halen gelir vergisi matrahı 3 bin 40 TL 87 kuruş. Ve bu matrahtan her asgari ücretliden yüzde 15 gelir vergisi kesiliyor. 

Bunun yanında yüzde 14 SGK primi ki bu da 500 TL 85 kuruşa, işsizlik sigortası primi ki yüzde 1 oranında kesiliyor. Bu da 35 TL 78 kuruş, damga vergisi yüzde 0.759 ile 27 TL 15 kuruş ve AGİ kesintisi olarak da 268 TL 31 kuruş olmak üzere 5 ayrı kalemde kesinti yapılıyor. Bu karşılık ele geçen net asgari ücret 2 bin 825 TL 90 kuruş olarak ödeniyor.

Asgari ücretten alınan yüzde 15'lik gelir vergisi kesintisi olan 456 lira 13 kuruş kesilmediği taktirde asgari ücret, sadece bu düzenlemeyle 3 bin 282 TL'ye yükseliyor. Üzerine yüzde 22 enflasyon farkını da koyduğunuzda asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerekiyor.

Aksi taktirde yani asgari ücret üzerindeki gelir vergisi kesintisi kaldırılmazsa, asgari ücretteki artış işverenin üzerine bindirilecektir. Patronlar da zaten en çok bundan korkuyorlar. Şimdiden söyledikleri ise, böyle bir durumda on binlerce çalışan işsiz kalır. 

İzleyip göreceğiz. Önümüzde daha bir ay var. Çalışma Bakanlığı, vergi kesintileri üzerindeki çalışmasın bitirince Cumhurbaşkanının onayına sunulacak. 

Yüksek enflasyon nedeniyle yoksulluk sınırının altına gerileyen 10 milyon asgari ücretli bir miktar da olsa rahat bir nefes alabilecek mi, yoksa daha da sefalete mi düşecek.

Ülkenin asıl gündemi tam da bu.

Daha da bitmedi üstelik. Geride asgari ücretlilerden bile kötü durumda olan açlık sınırının da altında bir yaşam süren emekliler, Emeklilikte Yaşa Takılan EYT'liler ve 3 bin 600 ek gösterge bekleyen 20 binin üzerinde öğretmen var.

Öyle görünüyor ki sadece bu kış değil, 2022 çok zor bir yıl olacak.

 

 

 

 

  

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar