ASKERİYE İLE 'GAZİNO' KRİZİ
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ASKERİYE İLE 'GAZİNO' KRİZİ

11 Ekim 2021 - 09:10

 

Son günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı arasında, belediyenin hayata geçirdiği Cumhuriyet Meydanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi yüzünden bir kriz yaşanıyor.

Krizin nedeni ise, proje kapsamında yer alan Kale Mahallesi'nde Subay ve Astsubay Gazinosu'nun da bulunduğu, Milli Savunma Bakanlığı'na 'tahsisli' askeri alanın akıbetinin ne olacağıyla ilgili.

Aslında projede Site Camisi'nin kuzeyinde Osmaniye Caddesi, Mevlevihane Caddesi ve Himayei Eftal Sokak arasında kalan üçgen şeklindeki adanın tamamının yıkılması öngörülüyor. 

İşte krize neden olan subay ve astsubay gazinoları da tam da bu adanın içerisinde bulunuyor.

Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu askeri alanı vermek istemiyor. Bu yüzden de proje kapsamından çıkartılmasını ve yine mevcut konumuyla devam etmesini talep ediyor.

Aslında projenin diğer detayları da bir hayli çetrefilli. 

Örneğin Cumhuriyet Meydanı'nın bulunduğu adada 6 adet İş Merkezi’nin yıkılarak, Cumhuriyet Meydanı'nın büyütülmesi planlanıyor ki bu binalardaki mülk sahipleri uygulamaya itiraz ediyorlar.

Proje kapsamında halen meclis toplantılarının da yapıldığı binayla birlikte, eski Özel İdare'ye ait 3 adet bina da yıkılacak ve ortaya çıkacak alan, Cumhuriyet Meydanı ve parklarla bütünleştirilecek.

Projede yıkılması planlanan diğer bir bina ise; Site Camisi'nin bitişiğindeki eskiden Maliye'nin kullandığı çok katlı bina. Bunun yanı sıra Site Cami altındaki dükkanlar da kamusal alan olarak yeniden düzenlenecek.

Atatürk Bulvarı'nın kenarında halen Vatan Bilgisiyar'ın kullandığı alan da proje kapsamında boşaltılarak, yıkılacak.

Projeyle ilgili önemli detaylardan birisi ise Site Camii ile ilgili. Samsun Diyanet Sitesi Kompleksi olarak tanımlanan bu alan, ulusal mimari yarışma projesi ile elde edilmiş, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında koruma altında olan bir yapıydı. 

Ayrıca ülkemizde yapılan ilk kendine özgü kabuk sistemi ile inşa edilmiş eserlerden birisi olma özelliğini de taşıyordu.

Bu projeyle söz konusu yapıya nasıl bir müdahale yapılacağı da merak edilen diğer bir konu.

Subay ve astsubay gazinolarıyla ilgili krize geri dönersek, Milli Savunma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi'ne birkaç kez yazıyla talebini bildirdi ve itirazlarını da yaptı. Samsun Büyükşehir Belediyesi ise, söz konusu alanı, proje kapsamından çıkartmamakta ve kentsel dönüşüm yapılması yönünde ısrarlı.

Hatta bu konuda bakanlığa geniş kapsamlı bir açıklama notu da göndererek, mecliste de onaylanan projeye ait imar planı değişikliğinde bir düzenleme yapılmayacağını öngören yazısını da gönderdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nda yapmak istediği kentsel dönüşüm çalışması toplamda 5.1 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Cumhuriyet Meydanı, Site Cami ve çevresi ile son olarak Hümayei Eftal Sokak’a kadar genişletilen projeyle ilgili son kararı ise, bu hafta toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi verecek.

Projeye ilişkin 'vaziyet planı' mecliste onaylanırsa, söz konusu subay ve astsubay gazinosunun bulunduğu alan da yıkılarak, Cumhuriyet Meydanı'nın yeniden tasarlanmasıyla ilgili son teknik çalışma da tamamlanmış olacak.

Eğer, subay ve astsubay gazinoları yıkılırsa, belki de Türkiye'de ilk kez, askeriyeye tahsisli bir alan, kamunun kullanımına açılmış olacak.

Bu büyüklükteki bir kentsel dönüşümün başarılıp başarılamayacağını da ayrıca merak ediyorum.

İzleyip göreceğiz...

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar