BELEDİYELER TASARRUFA 'ENERJİ'DEN BAŞLAMALI
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

BELEDİYELER TASARRUFA 'ENERJİ'DEN BAŞLAMALI

20 Nisan 2019 - 09:22

Radyo Gerçek'te her hafta yayınlanan Gerçek Gündem programımda dün konuğum; Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ'dı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından siyaseti ya da yeni belediye başkanlarını değil oldukça önemli bir konuyu gündeme getirdi Özdağ; 

Belediyelerin 'enerji' için ödemek zorunda oldukları astronomik faturaları.

Bilindiği gibi yeni göreve başlayan belediye başkanlarının hemen tümü çok büyük bir borç ve faiz yükü ile karşı karşıyalar. 

Bunun en çarpıcı örneğini Atakum’un yeni başkanı Cemil Deveci göreve başlamasının üzerinden henüz birkaç saat geçmişken önüne konulan haciz dosyası ile yaşadı.

Böyle bir tablo içerisinde yerel yönetimleri kısa dönemde giderlerini azaltıcı, uzun dönemde kazanç sağlayıcı, hepsinden önemlisi de istihdam yaratıcı projeleri bir an önce uygulamaya koymak zorundalar. 

Bunların başında da enerji geliyor.

Örneğin; 2018 yılında SASKİ, SAMULAŞ ve Büyükşehir Belediyesi olarak üç kurumsal başlıkta harcanan elektrik miktarı toplamı 117 milyon kilovatsaat.

Bu tüketim miktarı ayda ortalama 100 TL elektrik faturası ödeyen 52 bin hanenin tükettiği elektriğe bedel. 

Bu tüketim, yürürlükteki tarifelerle hesaplandığında vergi ve fonlar dahil yılda yaklaşık 70 milyon TL tutarında bir maliyet oluşturuyor.

Diğer bir örnek yine Atakum Belediyesi'nden.

Atakum Belediyesi'nin de 2018 yılında 7,5 milyon TL enerji gideri var.

Büyükşehir Belediyesinin elektrik giderlerini azaltmak, bir kısmını geri kazanmak üzere bazı verimlilik ve geri kazanım projeleri uygulamaya koyduğunu biliyoruz.

Avdan Biyogaz 1,2 megavat, SASKİ Tekkeköy Arıtma HES 400 kilovat, SAMULAŞ GES gibi.

Ayrıca park ve bahçe aydınlatma armatürlerinin LED dönüşümü de yapılmış durumda. 

Tüm projeler toplamı ile yılda 6 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ya da tasarrufu yapıldığını ve 3 milyon TL civarında bir kazanım elde edildiğini söylemek mümkün.

Bu küçük ölçekli örnekler bile ortaya koyuyor ki; yenilenebilir enerji projeleri ve enerji verimliliği çalışmaları hem kısa dönemde giderleri azaltıcı hem de uzun dönemde kazanç sağlayıcı, hepsinden önemlisi de istihdam yaratması bakımından yerel yönetimlere yeni olanakları sunuyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ve giderek derinleşen ekonomik kriz ortamında bile 2018 yılında 43 milyar dolar enerji ithalatı yaptığı düşünüldüğünde; merkezi yönetimin kamuda biran önce gerekli düzenlemeleri çıkarması gerektiği ortada.

İşte böyle bir tablo karşısında EMO Şube Başkanı Özdağ,  Büyükşehir ve bağlı alt belediyelerde enerji tüketim değerlerine bakılmaksızın  'Enerji Yönetim Birimleri kurulması'gerektiğini belirtiyor.

Bence de çok haklı!

Görünen o ki ağır borç yükü altındaki de tek çaresi, enerji verimliliği ve tasarruf yöntemleri ile doğa ve toplum belediyeciliğinde!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar