BELEDİYELERİN BORÇLARI
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

BELEDİYELERİN BORÇLARI

01 Haziran 2019 - 09:41

31 Mart seçimlerinin ardından Samsun'da olduğu gibi birçok ilde de belediyelerin borçları tartışma konusu haline geldi.

Özellikle el değiştiren belediyelerde açıklanan belediye borçları dudak uçuklattı ve belediyelerin neden bu kadar borçlandıkları, personeline maaş ödeyemez duruma neden geldikleri de kamuoyunda sık sık tartışılır bir hale geldi.

Başkanların önünde 5 yıl gibi yeni bir süreç var ve hemen hemen hepsi bir taraftan kendilerine kalan borçlarla nasıl baş edeceklerini düşünürken, diğer taraftan da nasıl yatırım yapacaklarını düşünüyorlar.

Ekonomik olarak darboğazda olduğumuz bugünlerde hemen hemen herkesin üzerinde kafa yorması gereken bir konu; belediyelerdeki borçlar ve en önemlisi de israf nasıl önlenir meselesi.

Belediyelerin içinde bulundukları krizin temel nedenlerinden birisinin yapılan israflardan kaynaklı olduğunu, projelere harcanan devasa paralar sonucunda bu borçların oluştuğunu sağır sultan bile biliyor.

Ve asıl dikkat edilmesi gereken, sürdürülebilir bir bütçe gerekliliği.

Satın aldıklarınızın fiyatlarına bakmazsanız, kafama göre istediğimi satın alırım mantığıyla giderseniz eninde sonunda bu borçlar karşınıza çıkar.

Bunun yanında belediye meclis üyelerinin sivil toplum örgütleriyle hiç ilişkilerinin olmaması, herhangi bir mahalledeki yeşil bir alanı imara açarken bile fikirlerinin alınmaması da ayrı bir konu.

Bu nedenle aslında işe belediyenin seçim sisteminin değişmesiyle başlamak gerek.

Hele de meclis üyeleri. Mutlak dar bölgede mahalle bazında seçilmeliler ki parti aidiyetleri bile olmasın ve belediyeyi denetleyebilsinler

Belediyecilikte bütün Batı ülkelerinde öne çıkan iki konu vardır. Bunlardan birisi katılımcılık diğeri şeffaflık.

Eğer katılımcı bir belediye olursanız, vatandaşın tepki gösterdiği işler yapmazsınız ve şehri onlarla birlikte yönetirsiniz.

Şeffaf bir belediye olursanız, gizli kapaklı hiçbir şey yapılmaz ve yüksek bütçeli ihaleler ve ödenemeyen borçlar da ortaya çıkmaz.

Yani bizim belediye yönetimlerinde asıl ihtiyacımız olanlar çok net; gerçek anlamda katılımcılık ile mutlaka ama mutlaka şeffaflık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar