BİR MANTI EVİMİZ EKSİKTİ
Reklam
 • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

BİR MANTI EVİMİZ EKSİKTİ

26 Eylül 2020 - 08:50

Bu kentte bir işin şöyle doğru düzgün, düzene nizama, kanuna kurallara uygun yapıldığını görsem, acayip şaşıracağım.
Şimdi de ruhsat verilmesi mümkün olmayan anlayacağımız kaçak bir 'mantı evi' inşaatı ile karşı karşıyayız.
Üstelik yapıyı yapan devletin resmi bir kurumu; Yakakent Belediyesi.
DLH bir süredir Samsun'un turizmde ön çıkan ilçelerinden Yakakent'te kıyıda kum toplanması için çalışma yapıyordu. Çalışma tamamlandı ve yeterince kum toplandı.
Hepimiz sanıyorduk ki burası halkın kullanımına açılacak yani kamu yararı gözetilecek.
İşin aslı hiç de öyle değilmiş.
Yakakent Belediyesi, ilçenin hemen çıkışında, karayoluna bitişik ve kıyı kenar çizgisi içerisinde yer alan bu alanda 'mantı evi' yapmak için önce ihale gerçekleştirdi, ardından da inşaata başladı.
Başladı başlamasına da kanuna nizama uygun olan tek bir tarafı yok.
Bir kere bu yapı, İmar Kanunu'na da, Kıyı Kanunu'na da tamamen aykırı.
Kıyı Kanunu'nun 5. maddesine göre bu tür yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.
Bizim mantı evi değil kıyı kenar çizgisini 50 metre mesafeyi, tam içerisine inşa ediliyor.
İmar planlarına bakıyorsunuz, böyle bir yapı için meclisten karar çıkmış mı diye…
Yok.
Tapusu var mı?
Yok; Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tasarrufunda olan bir yer. Devlete yani kamuya ait bir alan.
Böyle bir yapıya Türkiye'de değil inşaat ruhsatı yapı izni verecek bir tane kurum bile yok.
Ama Yakakent Belediyesi için sorun değil. Hazır kum toplanmış ben bu güzelim kıyıyı nasıl değerlendirebilirim demişler, başlamışlar mantı evini yapmaya.
Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB)'a bağlı Mimarlar Odası'nın son genel kurulunda genel merkez yönetim kurulu üyeliğine seçilen İshak Memişoğlu, uyarıyor; "Bu yapı hukuka aykırıdır. Yakakent Belediyesi yetkilileri suç işlemektedir. Hem Büyükşehir Belediyesi hem Çevre ve Şehircilik Samsun İl Müdürlüğü'nü göreve davet ediyoruz. Derhal buranın sökülmesi gerekiyor. Kıyılarımızı korumak istiyorsak bunu yapmalıyız" diyor.
Bence de haklı, 'mantı evi' yapacak başka yer mi bulamadınız?
Güzelim kıyıya gelene kadar şöyle kanuna nizama uygun hiç mi yeriniz yok?
Anlaşılan belediye başkanı mantıyı çok seviyor.
Yoksa balıkçılığıyla ünlü ilçeye 'Mantı Evi' yapmak da neyin nesi.
Velhasıl; nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan saçmalık.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Bayram
  8 ay önce
  Bizim belediyemiz ac kaldi mantiyla doyacak geliri mantidan saglayacak cepleri buradan dolacak iki tane cay ocagini kaldircam diye canlari cikti niyetleri belliymis baskanim bizim halkimizda suc ben 600 metre yukaridan dagin tepesinden hortumla su getirdim insanlara dusa kabin koyduk soyunma kabini koyduk buralarin copunu pisligini 4 yildir biz temizledik geldiler zor korana gunlerinde yaptigimiz emeklerimizi yiktilar bunlarin vijdanina tukureyim biz insanlara hizmet verdik belediyenin yapmadigini 4 yildir biz verdik kimsenin sikayeti yoktu herkez memnundu butun halk bu konudan sikayetci ama sesini cikaran yok bunlar istedigine yol veriyor istemedigini yok ediyor oy toplarken yayan geldiler arkanizdayiz hayirli isler dediler simdi kalkin buradan yoksa gozunuzu mahkemede acarsiniz diyorlar isi gucu birakti gozu bizim seyyar arabalara diktiler biz 2 cay satipta 2 tane ev gecindirmeye calisiyoruz biz bir civi caktik diye hepsi ayaklandi aciz kalmis bunlar
 • Ali Vacit TOKMAK
  8 ay önce
  Yakakent'te özel sektör olarak mantı değil de " Kulak hamuru, yada hamur aşı denilen sızma yoğurtlu sarımsaklı vede cevizli tereyağlı bu aş yapılıyor" Belediye esnafla rekabet mi yapacak? Belediyenin başka yapacak işi kalmamışta, " Mantı Evi " yapılması eksiği kalmış mı oluyor!? Bence donanımlı bir çocuk kütüphanesi yapabilirler! Okul çağı öğrencilerinin bu eksiği ilçede giderilmiş olur...Ayrıca belediye yetkilileri halka açık bir anket yaptırıp, halkın istek ve önerilerini tespit edebilirler! Yakakent halkı yediden yetmişe istekleri nelerdir? Halkın görüşleri sizlere daha doğru yolu gösterebilirdi!" Mantı " Kayseri ilinin kültürüdür! " Yakakent'te MANTI EVİ olamaz! O ev yerine " Yakakent kültürüyle ilişkin köylerden de tarama yaparak bir " Etnografya Evi " yapsanız Turizme daha faydalı olur diye düşünüyorum...
 • Şükrü Kumbasar
  8 ay önce
  Ne güzel ifade etmişsin kalemine yüreğine sağlık. Her tarafı kanunsuzluk ihaleye nasıl çıkmış

Son Yazılar