BÖYLE DOSTLUK OLMAZ OLSUN!
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

BÖYLE DOSTLUK OLMAZ OLSUN!

08 Haziran 2021 - 10:08

 

14 Şubat 2021. Kimisi 14 Şubat da neymiş diye burun kıvırıyor, kimisi ellerinde güllerle sevdiklerine koşuyor. 

İlkadım ilçesindeki Ulugazi Mahallesi'ndeki evde, Mühendis Oğuz B.E.'nin ise, 'Sevgililer Günü' falan umrunda değil. Çünkü o evli olduğu Mihrican'ın boğazını kesmekle meşgul. 

Mihrican bugün yaşamıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü arefesi. İbrahim Zarap'ın Kadınlar Günü falan umrunda değil. Çünkü 5 yıl önce boşandığı kadına kafayı takmış durumda. Emriye Hanım, hafta sonunda babasıyla vakit geçiren kızını aldığı sırada, öfkeli adamın saldırısına uğruyor. Görüntüler sosyal medyaya düşünce bütün millet ayağa kalkıyor. Öldüresiye dövülen kadın, bilincini kaybediyor. Küçük kızı çığlık çığlığa annesini kurtarmaya çalışıyor. 

Emriye, biraz daha şanslı, çünkü hayatta.

Aylardan nisan. Samsun’un Salıpazarı ilçesi Bereket Mahallesi'ndeyiz. Bütün mahalleli 5 el tüfek sesiyle irkiliyor. Evinin bahçesinde çalışan S.Ö, psikolojik sorunları olduğu söylenen kocasının hedefi oluyor. 

Talihsiz kadın artık yaşamıyor. 

Yine nisan ayı. Bu kez Canik'in Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeyiz. Bülent Cenikli ile Ayşe Cenikli, 'şiddetli geçimsizlik' nedeniyle boşanma aşamasında. Bülent Cenikli 15 gündür evde değil. Çünkü karısına yönelik şiddeti nedeniyle, hakkında uzaklaştırma kararı alınmış durumda. Olay günü sabah saatlerinde, 18 yıllık eşi 2 çocuk annesi Ayşe Cenikli'nin, işe gitmek için evden çıkmasını fırsat biliyor. Apartman girişinde merdivenlerden inerken, kurşun yağdırıyor. 

Ayşe Cenikli de artık yaşamıyor! 

Mayıs ayının son günü. Bu kez yer Bafra. İşlediği cinayetten 11 yıl ceza alan Faruk Yavuz, 6 yıl cezaevinde yattıktan sonra İnfaz Kanunu’ndan yararlanarak cezaevinden çıktı ama bu kez Bafra’da işlediği bir suçtan dolayı infazı yanınca, cezasının geri kalan kısmı 5 yılı yatmak üzere Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’ne girdi. Buradan da açık cezaevine geçiş yapan Faruk Yavuz, o gün cezaevinden izinli çıktı. Kendisinden boşanmak isteyen eşiyle yine tartışmaya başladı. 2 çocuk annesi kadını, 25 yerinden bıçakladı. 

Kamile Yavuz, Faruk Yavuz'dan boşanmak istemesinin bedelini canıyla ödedi.

Her ay bir kadın cinayetinin yaşandığı Samsun'da, son kurban ise Emel Düzgün oldu. İlkadım ilçesi Tepecik mahallesinde yaşayan iki çocuk annesi Emel Düzgün ise, eşi Mustafa Düzgün'ün kurşunlarına hedef oldu. Olay sırasında, çiftin 4 ila 7 yaşındaki çocukları ise bahçede oyun oynuyordu. Mustafa Düzgün de aynı tüfeği kendine doğrultarak intihar etti. 

Bu kadınların hepsi ya boşanmak istediği ya da barışmayı reddetttiği için öldürüldü. Yani, kendi hayatlarına dair kararlar almak istedikleri için.

Şehrin göbeğinde, ücra köşelerinde, sokakta veya evde her an şiddetle karşı karşıyayız. 

Yardım çığlıklarımız duyulmuyor, verilen cezalar yeterli gelmiyor.

Samsun'da ardı ardına yaşanan bu cinayetler, kadınlara yönelik şiddetin artık çığırından çıktığını gözler önüne sermiyor mu?

Samsun'da sözde 2011 yılından bu yana 'Kadın Dostu Kent' projesi uygulanıyor ama cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor.  

Yerin dibine batsın böyle dostluk!

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar