BU İŞİN ALTINDA BAŞKA İŞ VAR
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

BU İŞİN ALTINDA BAŞKA İŞ VAR

20 Ekim 2021 - 08:52

 

Samsun'da 2017 yılında uygulamaya konulan, ancak iki yıldır yeterli kaynak sağlanmadığı için atıl duruma düşürülen ‘Altın Buzağı-Can Sütü Projesi’ ile ilgili yazımı önceki gün yine bu köşede gündeme getirmiştim.

19 Mayıs ilçesi Dereköy mevkiinde kurulan ve kolostrum ikame tozu üretecek tesisin, aylık iki bin lira gibi bir bedelle Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne kiralandığını ve 600 milyon euroluk bir projenin çöpe gittiğini duyurmamızın ardından telefonlarım adeta susmadı.

Öğrendiğime göre bu tesis sadece ağız sütü tozu üretimi için değil, kas geliştirme sporu ile uğraşanların sıklıkla kullandıkları 'protein tozu' üretimi de yapabiliyormuş.

Üstelik iddiaya göre sektörde tekel durumunda bazı yabancı firmalar, hem ağız sütü tozunun hem de protein tozu üretiminin yapılmaması için, bir hayli 'lobi' çalışması bile yapmışlar.

Şimdi insanın aklına bin bir türlü soru geliyor.

Türkiye'deki buzağı ölümlerini büyük ölçüde sonlandıracak olan bir projenin buharlaştırılmasında yoksa yabancı lobilerin mi parmağı var?

Türkiye’de yılda ortalama 6 milyon buzağının doğduğu, bunun yüzde 15’i olan 900 bin buzağının kaybedildiği hesaplandığında, bir buzağının fiyatını an az (gerçi şimdi bu da mümkün değil ya) 2 bin lira olarak düşünürseniz 600 milyon avroluk bir kayıp var. 

Bunun yanına bir de insanlarda kas geliştirmede kullanılan protein tozu üretimini eklerseniz alın size devasa bir pazar.

Bu işin altında sanki başka işler varmış gibi.

Size de öyle gelmiyor mu?

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre her 100 bin kişide görülen kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Buna göre 2-8 Ekim arasında illere göre her 100 bin kişide görülen kovid-19 vaka sayısının en fazla artığı 10 il arasında Samsun yine listede.

25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında 338,33 olarak açıklanan vaka sayıları, son yapılan açıklamada ise her yüz bin kişide 413,18 olmuş ve 74,85 puan artmış durumda.

Böylece Samsun, son iki haftadır en fazla korona virüs vakasının en çok arttığı illerden birisi oldu.

Üstüne üstük havalar soğuyor ve geçen yılın aksine okullar açık ve eğitim devam ediyor.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada, Samsun'da aşı olması gereken 85 bin öğrenciden sadece 15 bininin aşı olduğunu duyurdu.

Bu durum vaka sayılarının artmasında en önemli etken.

Öyleyse biran önce harekete geçilmeli ve okullarda aşılama programı hızlı bir şekilde tamamlanmalı. 

Sağlık İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim İl Müdürlüğü 'her okula bir hemşire' uygulaması başlatmış. 

Ancak burada en önemli görev velilere düşüyor. Sakın ola çocuklarınızı aşılatmaktan kaçınmayın. Gerekli onayları verin ve çocuklarımızın da bu illet hastalığa karşı biran önce bağışıklı bir hale gelmelerini sağlayalım.

Unutmayın, çocuklarımız koronayı hafif atlatıyor olabilir ama ya evdekiler? Anneler, babalar, diğer aile büyükleri ne olacak?

Daha geride aşı yapılması gereken 70 bin çocuğumuz varmış. 

Lütfen biran çocuklarımıza da aşılarını yaptıralım ve bu hastalığa sevdiklerimizi kurban vermekten artık kurtulalım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar