BU NASIL İNDİRİM?
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

BU NASIL İNDİRİM?

28 Mayıs 2021 - 10:53

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, su tarifesinde yüzde 5 indirim kararı aldı ama ben sevinemedim.

Neden mi, anlatayım.

31 Mart seçimlerinden önce Yusuf Ziya Yılmaz'ın milletvekili olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Zihni Şahin, Samsunluların kullandığı içme suyuna yüzde 15 indirim yapmıştı. İndirim kararının alındığı o günlerde 'Enflasyonla Mücadele Programı' başlatılmıştı.

Zihni Şahin işte o indirim kararının gerekçesini de hep bu programa bağladı.

31 Mart seçimlerinde Büyükşehir Belediye başkanlığına aday gösterilerek seçilen Mustafa Demir'in seçimlerden sonra ilk işi de bu indirim kararını kaldırtmak oldu.

Mustafa Demir, indirim kararının kaldırılmasına yönelik tepkiler artınca geçmişte alınmış olan indirim kararının SASKİ bütçesine getirdiği yükü öne sürdü, "Önceki düzenleme doğru bir düzenleme değildi. O düzenlemenin aylık 4.5 milyon liraya yakın SASKİ'ye yük getirmiştir" diyerek kararı savundu.

2019 yılında bu indirim kararı kaldırılırken, enteresan bir değişiklik de teklife eklendi ve kabul edildi.

Bu değişiklikle suya yapılacak zam miktarı otomatik olarak TEFE-TÜFE'ye yani enflasyona endekslendi. 

2018’in yaz aylarında Rahip Andrew Brunson krizi sonrası dövizdeki hareketlenme ile başlayan ekonomideki bozulma sonucu 2018’in ekim ayında enflasyon son 15 yılın zirvesine çıkarak yüzde 25,25’e ulaştı.

2019 ekim ayında yüzde 8,55’e kadar gerileyen enflasyon o tarihten bu yana ise sürekli yükseliyor. Enflasyon rakamları her arttığında da su faturalarımız da şiştikçe şişiyor.

Bu tartışmalar devam ederken Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü'nün salı günü yapılan komisyon toplantısında '4,85 TL/m3 olan mevcut su tarifesinin 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla 4,61 TL/m3 olarak belirlenmesi' teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. Yarınki toplantıda bu indirim kararı mecliste de kabul edilecek.

Bu düzenleme ile Samsun'da içme suyuna yüzde 5 indirim yapılması planlanıyor. 

Her indirim kararı elbette vatandaşın şu anda içinde bulunduğu ekonomik durum düşünüldüğünde üstelik pandemi koşullarında doğru bir karar.

İndirim kararı alınırken, su tarifesinin aylık olarak enflasyona endekslenmesiyle ilgili bir değişiklik de yapılacak mı diye merak ettim. Ama hiçbir değişiklik olmadı. Bu uygulama olduğu gibi devam edecek.

SASKİ’nin 2018 yılında yaklaşık 50 milyon euroluk bir borcu vardı. 2018 yılının bilançosunda Merkez Bankası’nın kuru baz alınıyor. 2020 yılı sonu itibarıyla bu borç 42 milyon 828 bin euroya indi. 

Samsun'da su tarifelerinde indirim yapılamamasının temel nedeni de işte bu dövize bağlı borç miktarı. Kur artıkça SASKİ'nin borcu da artıyor. 

Başkan Demir'in su tarifelerinde indirim yapmak istediğini ancak elini kolunu bu borcun bağladığını ben de biliyorum. Bunun için iki önemli projesi var. Bunlardan birisi Güneş Enerji Santrali (GES) diğeri de Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi. Başkan Demir, bu projeleri hayata geçirerek, belediyeye önemli bir gelir kazandırmayı ardından da su tarifelerinde indirime gitmeyi planlıyor.

Niyet güzel ama oldukça uzun vadeli. O zamana kadar, her ay enflasyon oranında zam yapılan su faturalarını ödemeye talim edeceğiz.

Bu ekonomik koşullarda enflasyonun düşme ihtimali de zor olduğuna göre, suya yüzde 5 indirim yapıldı diye sevinememem sizce de normal değil mi?

 

 

 

             

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar