Reklam
  • Reklam
BU ÜLKE SATILMAMIŞ BİR HALKIN ÜLKESİDİR
Reklam
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

BU ÜLKE SATILMAMIŞ BİR HALKIN ÜLKESİDİR

13 Mart 2018 - 08:45

“Dökülen kanlar, yakılan canlar, pay-ı mal edilen ırzlar, ayaklar altına alınan namuslar, düşman ayağı ile çiğnenen yurtlar, sefaletlerin en müthişi içinde ölümü bekleyen dullar, yetimler, kadınlar o kadar çok, o kadar çok ki binde birini düşünecek biri için çıldırmamak kabil değil.”
Yıl 1913... Fatih Camii'nin minberinden seslenen kişi ise Mehmet Akif.
Milli Mücadele’nin başlamasıyla birlikte Akif bu sözlerinin üzerinden 7 yıl sonra İstanbul’dan Ankara’ya giderek, Kuvayi-i Milliye'ye katıldı.
Öyle ki ölümünden yıllar sonra ortaya çıkarılan gizli belgelere göre büyük şair, Milli Mücadele'ye katılması için bizzat Atatürk tarafından Ankara'ya çağrıldı.
Doç. Ali Güler tarafından kaleme alınan 'Bayraklaşan Akif' adlı kitapta yayımlanan dönemin gizli belgelerinde, Birinci Meclis’te milletvekilliği yapan Mehmet Akif’in milli mücadele ve Kuvayı Milliye’ye destek verdiğini ve Anadolu’da büyük mahrumiyet ve fedakarlıklarla çalıştı anlatılılr.
Akif, devrin düşünce, edebiyat ve dini hayatlarında çok etkili bir insan. Halkın milli mücadeleye katkısını artırmak için çalışmalar yapar. 
O günkü sıkıntılara rağmen Anadolu’nun 11 ilini dolaşır, hatta Konya’daki isyanın bastırılmasını sağlar.
İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy namuslu bir vatansever, Kurtuluş Savaşı’nda milletimize umut aşılayan bir ışık kaynağı. 
‘Bugünün şartlarında Kuvayı Milliye’den başka çıkış yolumuz yoktur. Milli mücadele, düşmanı yurttan atmak için tek imkânımızdır.’ 
İsyan, bu sözlerle halkı ikna eden Mehmet Akif sayesinde bastırılır.
Dün İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'nci yıldönümüydü.
Ankara'daki Taceddin Dergahı'ndaki odasında, Türk Ordusuna hitap ettiği şiirin ilk iki kıtası ise, 97 yıldır bu ülkenin ulusal marşı olarak gurur kaynağımız.
Bugün ise Mehmet Akif’in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu milli beraberliğe,  her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. 
"Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklâl!" 
İşte bu yüzden; Türkiye'yi emperyalizm yıkamaz. 
Emperyalist darbe, terör, iç savaş ve işgal entrikaları biz kardeşliğimizi bozmadığımız, birbirimizi ötekileştirmediğimiz sürece Türkiye'ye sökmez. 
Bu ülkede Kuvayi Milliye ruhu hep yaşıyor. 
Çünkü bu ülke anti-emperyalistlerin, bağımsızlığı karakterinin temeli olarak olarak gören, satılmamış aydınların ve satılmamış bir halkın, Mehmet Akif'in, Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkesidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar