CENNETİ YAKMIŞLAR!
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

CENNETİ YAKMIŞLAR!

14 Ekim 2020 - 08:35

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 15 Eylül'de çıkan ve 2 bin dönüm araziyi kül eden yangının çıkış nedeni belli oldu.

Tam da tahmin ettiğimiz gibi Kuş Cenneti'nin o bölümü, 'kundaklama' sonucu yakılmış.

Yangınla ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturma kapsamında, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı raporunu gönderdi.

Yangının ‘kasıt’ sonucu bilerek çıkarıldığını ortaya koyan Samsun İtfaiyesi raporunda, Kızılırmak Deltası Kıyan mevkiinde meydana gelen yangının, 'deniz istikametinde, birbirinden bağımsız farklı noktalarda alevli şekilde ilerlediği', 'gelişerek geniş bir alana yayıldığı' belirtildi.

Raporda yangının çıkış sebebi incelendiğinde ise; doğal ısı kaynaklı herhangi bir bulgu ve işarete rastlanmadığı vurgulandı.

Yani Samsun İtfaiyesi diyor ki; 'Bu yangın doğal yollardan çıkmadı.'

Hatta daha da ileri giderek, “Sazlık, makilik ve kısmen ormanlık alanın; kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yakıldığı kanaatine varılmıştır” tespiti yapılıymış durumda.

Evet, rapor bu şekilde.

Kuş Cenneti'ni bilerek yakmışlar?

Peki neden?

Nedeni belli değil mi?

İmara açmak için, rant için.

Çünkü bu yılın nisan ayında Kızılırmak Kuş Cenneti ile ilgili enteresan bir statü değişikliği yapıldı.

Deltada otel ve konut inşa edilebilmesinin önü açıldı, ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak bir alan ayrıldı, bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bırakıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bölgeyi kontrollü kullanım alanı olarak tanımladı.

Bu değişiklikten 6 ay sonra da deltayı yaktılar.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yangının kundaklama sonucu yakıldığını daha ilk günlerde söylediğimizde, "Bu yangın üzerinden konuyu asıl mecrasının dışına çıkarmaya çalışan girişimleri görüyoruz" demişti.

Sayın Başkan buranın asıl mecrası, o statü değişikliği yapıldığından beri biliniz ki 'rant'tır.

Bu aşamadan sonra Kuş Cenneti'ni bu mecraya sürüklemek isteyenlerin girişimlerine dikkat edip, 24 saat takibe alsanız iyi olur.

Yoksa RAMSAR sözleşmesiyle korunan bir bölgeyi kundaklayacak kadar gözü dönmüş olanlar, bu işten kolay kolay vazgeçmezler, haberiniz olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar