Reklam
  • Reklam
CHP'DE İŞLER KARIŞIK
Reklam
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

CHP'DE İŞLER KARIŞIK

05 Ağustos 2018 - 14:40

24 Haziran seçimlerinin, her seçim sonrasında kurultay ve genel başkanlık tartışmalarının yaşandığı CHP'de taşların yeniden yerinden oynamasına neden olduğunu daha öhce yazmıştım.

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu ile yaklaşık bir ay önce yaptığı yemekli buluşmada; ‘Kurultayı toplayalım, ben genel başkan olayım, siz de onursal genel başkan olun’ teklifi yapmasının ardından başlayan tartışmalar, delegelerin imza toplamaya başlamalarına ve Genel Merkez'e göndermeleriyle sonuçlanmıştı.

Genel Merkez'den yapılan son açıklama, olganüstü kurultayın toplanabilmesi için yeterli imzaya ulaşılamadığı yönünde.

Buna rağmen CHP'de sular durulacak gibi görünmüyor.

 CHP şu anda Kılıçdaroğlu’cular ve İnce’ciler olarak ikiye bölünmüş durumda.

Üstelik bu ayrışmanın en yoğun yaşandığı örgütlerin başında CHP Samsun İl Başkanlığı geliyor.

24 Haziran'da milletvekili adayı olabilmek için il başkanlığından istifa eden Tufan Akcagöz'ün başını çektiği grup Muharrem İnce'den yana açık tavır koyunca, il yönetim kurulu da ikiye bölündü.

Tufan Akcagöz listesinden il sekreterliğine seçilen Mehmet Kundak'ın il başkanlığına gelmesinin ardından yaptığı uygulamalar da sürekli İnceciler için kendilerine yönelik bir tavır olarak algılandığı için Samsun bu ayrışmanın en fazla öne çıktığı il olarak kamuoyunun gündemine geliyor.

Gazete Gerçek'te önceki gün duyurduğumuz Mehmet Kundak’ın  CHP il başkan yardımcılarını görevden alması, bu tartışmaları daha da tetikledi.

CHP'de il başkan yardımcıları, kongrede seçilen yönetim kurulu üyeleri arasından il başkanı tarafından belirleniyor.

Son kongrede il başkanı seçilen Tufan Akcagöz, yönetime giren 10 üyeye çeşitli alanlarla ilgili il başkan yardımcılığı görevi vermişti.

Ancak Tufan Akcagöz'ün, Muharrem İnce'den yana olması ve imza sürecine girmesinin ardından  ve onunla birlikte hareket eden yönetim kurulu üyelerinin sık sık İnce lehinde açıklamalar yapmaları, Genel Merkez'i de rahatsız etti ki Mehmet Kundak, İnce’den yana açıklamalar yapan üç yardımcısıyla birlikte diğerlerinin görevine de son verdi.

Aslında yönetim kurulu üyeleri içerisinde kurultay delegesi olan sadece bir kişi var o da Mustafa Güngör. Tufan Akcagöz, kongre delegesi olarak yönetimden sadece Mustafa Güngör'ü listesine almıştı.

Böylece, Genel Merkez'in Muharrem İnce ile birlikte hareket eden örgütlerdeki parti yöneticilerini susturma çabası Samsun'da deşifre oldu

Diğer taraftan Muharrem İnce öyle görünüyor ki iki kez kurultayda denediği CHP Genel Başkanı olma arzusunu, 24 Haziran sonrası hak ettiğini düşünüyor ve anlaşılan o ki şimdi bunu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun rızasıyla yapmak istiyor.

Kılıçdaroğlu ise buna rıza göstermiyor, rıza gösterecek gibi de görünmüyor.

Her seçim sonrası olduğu gibi, 'partinin başına kim gelirse, ne olur tartışması' devam ediyor.

CHP'nin o klasik kurultaylar sarmalının içerisinde yuvarlanacağı, kendi kendisiyle uğraşmaktan, Türkiye'nin yaralarına çözüm önermek fırsatını yakalayamayacağı bir süreci nasıl atlatacağı belirsiz.

Sonuç olarak, CHP yerel seçimlere kadar kendisini toparlayamazsa, bu ayrışmanın sonu hiç de ‘mutlu son’la bitecek gibi görünmüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar