CUMHUR İTTİFAKI'NIN BEKASI
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

CUMHUR İTTİFAKI'NIN BEKASI

02 Mayıs 2019 - 09:13

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti ve MHP'nin ortak olduğu Cumhur İttifakı aralarında İstanbul’un da bulunduğu çok sayıda büyükşehri kaybetti.

Bu sonuçlar ortaya çıkınca da; önce Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türkiye İttifakı'nıgündeme getirdi ardından da Ahmet Davutoğlu'nun,MHP ile ittifakın partinin oylarına zarar verdiğini de dile getiren ve manifestosu ortaya çıktı.

Geçen hafta başında da MHP lideri Bahçeli'nin ya da MHP'den yetkililerin açıklama yapıp, Cumhur İttifakı'nı sonlandıracakları yönünde spekülasyonlar yapıldı. Bu iddialar, kulis haberi diye sunuldu ama uydurma olduğu anlaşıldı. 

Bütün bu tartışmalar sürerken kimi araştırma şirketleri ve bazı yazarlar, Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nı 10-15 gün içinde bitireceğini öne süren, AK Parti Milletvekilleri ve teşkilatlarını Büyükşehir yenilgilerini MHP’ye bağladıklarına ilişkin yorumları ortaya atıldı.

Son olarak dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Tamamen kendisinin hazırladığı belli olan ve 1653 kelimeden oluşan uzun açıklamasında Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın sonlandırmak isteyenlere de cevap verdi. 

Bahçeli bu açıklamasında öncelikle Cumhur İttifakı'na sonuna kadar sahip çıktıklarını söylerken, Cumhur İttifakı'nın karşısına Türkiye İttifakı'nınçıkarılmasından duyduğu rahatsızlığı da kalın bir çizgiyle altını çizdi.

Görülüyor ki Bahçeli, Cumhur İttifakı'nı bozmak istemek bir yana, AK Parti'de bu konuda gördüğü tereddütleri gidermek için de elinden geleni yapıyor. 

Burada en önemli gördüğü konu ise, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi.

İstanbul seçimleriyle ilgili şaibelerin ne olduğu konusunda muhtemelen -zaten bilindiği-nden hareketle çok fazla bir şey söylemiyor ama ısrarla seçimlerin yenilenmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Bahçeli'nin açıklamalarında benim en çok dikkatimi çeken bölüm isim vermeden Ahmet Davutoğlu'nu hedef alan sözleriydi. Bahçeli, her ne kadar adını vermese de, hedefindeki isimlerden birisi, son manifestosunda MHP ile ittifakı sert bir şekilde eleştiren Ahmet Davutoğlu’ydu.

Bahçeli, Türkiye'nin gündeminin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi olduğunu belirtirken, tam da böyle bir zaman aralığında siyasette yeni arayışların görüldüğünü, 'sözde manifesto'lar yayınlandığını ve yeni hükümet sisteminin doğrudan doğruya hedef alındığını belirtiyor. Burada kastedilenin Davutoğlu olduğu açık.

Bahçeli'nin Davutoğlu'na kızmasının altında yatan neden ne?

Elbette yeni bir parti arayışında iddiaları değil; O manifestonun önemli bir bölümünde Davutoğlu, MHP ile girilen ittifakın AK Parti'yi nasıl yaraladığını, ittifakın AK Parti'den MHP'ye oy kayışına neden olduğunu, partiyi belirli bir bölgeye sıkıştırdığını uzun uzun anlatırken, AK Parti'nin MHP ile ittifakının da sonlandırılması gerektiğini savunuyordu.

AK Parti içinde bir tartışma metni olarak adlandırılabilecek bu metinde Davutoğlu'nun asıl demek istediği ise tek bir cümleyle; "MHP ile birlikte yol almamız yanlıştır"diyordu.

Davutoğlu'nun bunu tek başına söylüyor olması önemli değil ama AK Parti içinde bu düşüncede olanların sayısının hiç de azımsanmayacak kadar yüksek olduğu söyleniyor.

Dolayısıyla Bahçeli'yi esas rahatsız eden de Cumhur İttifakı'nda MHP karşıtı söylemin giderek daha da yoğunlaşması ve güçlenmesi. Bir de Erdoğan'ın Türkiye ittifakını telaffuz etmiş olması onu ciddi bir endişeye sevk etmiş olduğu anlaşılıyor. 

Niye endişelenmesin ki?

Cumhur İttifakı her şeyden önce partisinin kendi konjonktürü içinde ona avantaj sağladı. Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ gibi muhalifleri, -iktidarın da sayesinde-  kolaylıkla oyun dışı bıraktı.

Üstelik AK Parti ile bir ortaklığı kurarken ekonomideki kötü gidişata rağmen hiçbir sorumluğu da üzerine almadı. Ekonomide halihazırda bütün fatura Erdoğan'a ve AK Parti'ye çıkıyor.

Diğer taraftan devlet içinde kadrolaşma imkanını kazandı ve daha önemlisi kendi fikrinin iktidarın fikri haline gelmesini sağladı.

İşte can alıcı konu da zaten tam da bu. 

Bu ittifak AK Parti'ye değil daha çok MHP'ye yaradı. Bahçeli'nin böyle bir ittifakın bitmemesini istemesi son derece doğal.

Önümüzdeki günlerde Bahçeli'nin en önemli gündem maddesi öyle anlaşılıyor ki ‘Cumhur İttifakı'nın 'beka'sı olmaya devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar